Międzynarodowo o gościnności. Zapraszamy na konferencję naukową „American Hospitality”

24.09.2024
Data: 25 - 27.09.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20, Białystok

Polskie Towarzystwo Studiów Amerykanistycznych (PAAS), International American Studies Association (IASA) oraz Katedra Literatur Anglojęzycznych na UwB zapraszają na prestiżową, międzynarodową konferencję  pt. „American Hospitality”, która odbędzie się w dniach 25-27 września 2024 roku na Uniwersytecie w Białymstoku. Wydarzenie zgromadzi ponad siedemdziesięciu uczonych z kilkunastu krajów, a tematem przewodnim będzie gościnność.

Konferencję uświetni wykład gościnny prof. Johna T. Mattesona (John Jay College of Criminal Justice, CUNY, USA), który otrzymał nagrodę Pulitzera w kategorii Biografii w 2008 roku, jak również wykłady profesor Saniye Bilge Mutluay Çetintaş (Hacettepe Üniversitesi, Türkiye) oraz profesor Karoliny Krasuskiej  (Uniwersytet Warszawski).

Tematem przewodnim konferencji będzie gościnność. Dlaczego jest on tak istotny?

- W dzisiejszym, nieustannie zmieniającym się globalnym świecie, gościnność stała się ważnym tematem w dyskursie społecznym i akademickim - wyjaśnia dr hab. Jacek Partyka z Zakładu Literatur Ameryki Północnej na Wydziale Filologicznym UwB. - Jako postawa wobec Innego, wzbudza krańcowe reakcje. Jako pojęcie obejmuje prawo, przywilej, obowiązek, akt współczucia i odruch serca. Zapraszam do wysłuchania kilkudziesięciu prezentacji konferencyjnych, które unaocznią słuchaczom jak nieoczywista bywała, jest i z pewnością zawsze będzie gościnność – podkreśla.

Konferencja współorganizowana jest przez Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Śląski w strategicznym partnerstwie z Miastem Białystok i Województwem Podlaskim oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Białystok i Marszałka Województwa Podlaskiego.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą zapoznać się z programem dostępnym na stronie: iasa-world.org

Miejsce obrad: ul. Świerkowa 20, Wydział Nauk o Edukacji, Uniwersytet w Białymstoku, początek godz. 9.00. Konferencja ma charakter hybrydowy.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.