Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie wspierać Uniwersytet w Białymstoku w organizacji XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego

Dr hab. Maciej Gdula i prof. Izabela Święcicka

Dr hab. Maciej Gdula, podsekretarz stanu w MNiSW, podczas spotkania 18 marca br. z prof. dr hab. Izabelą Święcicką - prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, zapewnił o wsparciu największej podlaskiej uczelni w organizacji XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego. Ten odbędzie się w połowie września 2025 roku w Białymstoku, pod hasłem „Ryzyka oswajane – wyzwania dla współczesności”.

- Zarząd Polskiego Towarzystwa Socjologicznego powierzył organizację XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego Wydziałowi Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. To ogromne wyróżnienie dla naszej Uczelni, ale też wielkie zobowiązanie wobec całego środowiska socjologów w Polsce. Chcemy, aby to wydarzenie odbiło się głośnym echem nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. Zjazd stanowi duże wyzwanie organizacyjne i finansowe. Cieszę się, że Pan Minister Gdula wychodzi naprzeciw naszym potrzebom – podkreśla prof. Izabela Święcicka.

Zjazd Socjologiczny  to najważniejsze i największe wydarzenie socjologiczne, skupiające ok. 800-900 osób z kraju i z zagranicy. Do udziału w nim zapraszani są znamienici prelegenci z międzynarodowego środowiska akademickiego, naukowcy uznani i cenieni na świecie. Do Białegostoku przyjadą socjolodzy ze wszystkich wiodących ośrodków naukowych w Polsce. Hasło przyszłorocznego Zjazdu to „Ryzyka oswajane – wyzwania dla współczesności”.

- Zjazdy Socjologiczne mają swoją wieloletnią tradycję, sięgającą do 1930 roku. Stanowią wydarzenie o charakterze nie tylko naukowym, ale również integrującym społeczność socjologów. Dla UwB to wyśmienita okazja do promocji nie tylko samej socjologii, ale też innych nauk społecznych, bowiem Zjazdy są otwarte także dla dyscyplin pokrewnych – podkreśla dr hab. Małgorzata Bieńkowska prof. UwB, dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Przewodniczącą Rady Naukowej XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologów jest dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG. z Uniwersytetu Gdańskiego, a wiceprzewodniczącą prof. UwB Małgorzata Bieńkowska. Dziekan Wydziału Socjologii jest także przewodniczącą komitetu organizacyjnego Zjazdu.

Źródło zdjęcia: MNiSW