MINIATURA dla badacza z Wydziału Fizyki UwB

22.08.2023
dr Marcin Makowski - grafika

Dr Marcin Makowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się na liście laureatów konkursu MINIATURA 7 Narodowego Centrum Nauki. Na wyjazdy konsultacyjne związane z realizacją projektu pt. „Nowa miara ryzyka finansowego oparta na transformacie Radona” otrzyma ponad 33 tysiące zł.

Zasadniczym celem projektu jest zdefiniowanie nowej miary ryzyka finansowego, korzystając z dobrze znanego formalizmu transformaty Radona. Transformacja ta doprowadziła do rewolucji w dziedzinie obrazowania medycznego. Jest teoretyczną podstawą działania tomografu, stosowana jest również w astronomii, optyce, geofizyce – wyjaśnia dr Marcin Makowski z Katedry Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki UwB.

Dodaje, że realizacja projektu pozwoli na sprawdzenie założeń i wyeliminowanie ewentualnych wad (koncepcyjnych, konstrukcyjnych) przy opisie nowej miary ryzyka.

- W tym celu zrealizowane zostaną dwa wyjazdy konsultacyjne: jeden do Università degli Studi Palermo na zaproszenie profesora Rosario Nunzio Mantegny - specjalisty w dziedzinie ekonofizyki z Observatory of Complex Systems, a drugi do University of Zurich na zaproszenie profesora Ericha W. Farkasa - specjalisty z zakresu modelowania ryzyka z Department of Banking and Finance. Dobór ośrodków naukowych oraz osób goszczących umożliwi przeanalizowanie zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej – dodaje badacz z UwB.

Dr Marcin Makowski znalazł się w gronie 71 badaczek i badaczy z całej Polski, których działania naukowe (badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy badawcze lub konsultacyjne) zostaną sfinansowane z NCN w ramach czwartej rundy konkursu MINIATURA 7. Łączna wartość tych działań to ponad 2,6 mln zł.

Więcej szczegółów i ogłoszoną listę rankingową można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Nauki.