Młodzi czują, czytają i piszą. XI Konkurs Literacki im. Anny Markowej został rozstrzygnięty

nagrodzeni w konkursie im. Anny Markowej

5 laureatów wyłoniła Kapituła XI Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Przyznała też 4 wyróżnienia i jedną nagrodę specjalną. Uroczysta gala odbyła się w środę, 13 czerwca 2024 r., w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

W tegorocznej edycji konkursu, której mottem był tytuł wiersza Anny Markowej „Opowiedz”, wzięło udział 101 uczniów z całej Polski, a także – po raz pierwszy – z zagranicy. Uczestnicy zgłaszali prace w kategorii poezja i proza.

- Wyłanianie przez Kapitułę najlepszych prac zawsze jest zadaniem niełatwym, wymagającym nie tylko rzetelnej i obiektywnej oceny utworu, ale też - i to jest może najważniejsze - czujności. Bardzo zależy nam zawsze na tym, aby nie zgubić talentu, choćby tlił się jeszcze w zalążku. Zdarza się, że nawet w tych niedoskonałych wierszach i opowiadaniach czai się wielki dar, talent właśnie. Czytamy prace ostrożnie, wracamy do tych, co do których nie mamy zrazu pewności, w trakcie dyskusji i czytania na głos dochodzimy do wspólnej decyzji, że trzeba nagrodzić utwór, a młodemu pisarzowi wysłać sygnał, że powinien pisać, doskonalić swój warsztat, wierzyć w swoje zdolności - mówi dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB z Wydziału Filologicznego i przewodniczący Kapituły Konkursu.

Nagrodzeni i wyróżnieni młodzi literaci wzięli udział w środowej gali.

Grand Prix Kapituła Konkursu przyznała - jednogłośnie - Marii Kandaurovej, uczennicy Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach, za utwór prozatorski Po wszystkich moich kieszeniach zawsze jest porozrzucane dzieciństwo…

I nagrodę otrzymał Błażej Bobowik, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, za utwory poetyckie Cisza, Samotność, Nigdy nie rozumiałem.

II nagrodę otrzymały dwie uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku: Lena Mirosz za utwór prozatorski Pociąg oraz Natalia Rogucka za utwór prozatorski Wódka cud i gołębi lud.

III nagrodę Kapituła przyznała Jakubowi Miklusowi, uczniowi Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli, za utwory poetyckie Nieznajoma z przystanku, Miłość, Dostałem kosza.

Wyróżnienia otrzymali: Joanna Nowak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, za utwór prozatorski Bogowie XXI wieku; Tobiasz Duda, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, za utwór prozatorski Poniedziałek w metrze; Justyna Leszczyńska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, za utwory poetyckie Nieporządek, Droga mleczna, Deszcz i za utwór prozatorski Ostatnie wyznanie oraz Patrycja Sobieska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, za utwory poetyckie Bezmatek, Wyroki, Rozczarowanie o smaku opium.

Kapituła przyznała nagrodę specjalną Emilii Krasowskiej, uczennicy Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, za utwór prozatorski Historia mojej rodziny.

W trakcie gali można było posłuchać fragmentów nagrodzonych utworów w mistrzowskim wykonaniu Rafała Gąsowskiego, aktora Teatru Wierszalin. Była też pasjonująca prelekcja literaturoznawcy prof. Dariusza Kuleszy, który opowiadał o najważniejszym – na pewno dla niego – utworze Anny Markowej pt. „Rozwałka”. Głos zabrał również znakomity poeta i dyrektor Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu Wojciech Kass, który mówił o tym, że poetów można podzielić na tych, którzy czytają i tych, którzy nie czytają.

- Dzięki przyjaciołom z Uniwersytetu w Białymstoku, co roku możemy spotykać się, przypominać o tym, co robiła mama. Poza ogromną radością, że mogę być z Wami, mam też dobrą wiadomość. Jak mówi stare porzekadło, sentencja: nie ma przypadków, są tylko znaki – znakiem jest to, że właśnie dziś zarejestrowałem Fundację  im. Anny Markowej. Zapraszamy wszystkich do współpracy, do uczestnictwa w pracach naszej Fundacji – mówił podczas gali Lech Marek, syn Poetki.

Organizatorami konkursu są Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym UwB oraz Stowarzyszenie Schola Humana, zaś patronatem objęli go JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Kapituła Konkursu:

Krzysztof Korotkich – Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku – przewodniczący Kapituły,

Wojciech Kass – poeta, Honorowy Członek Kapituły

Lech Marek – syn Poetki,

Teresa Radziewicz – nauczycielka, poetka, instruktorka teatralna,

Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok,

Laura Czyż – studentka filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów,

Ewa Gorlewska – Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku – sekretarz Kapituły.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Białystok.

bialystok_logo_2020_pl_rgb-2.png