MONEUL – nowy projekt programu Erasmus plus z udziałem naukowców Uniwersytetu w Białymstoku

Dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak oraz dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB

Dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak, prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji oraz dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB, prodziekan Wydziału Prawa będą uczestniczyły w nowym projekcie Erasmus plus pt. MONEUL. Jego głównym celem jest rozwijanie wiedzy studentek i studentów z czterech uczelni w Mongolii na temat Unii Europejskiej, w tym jej systemu prawnego i polityki edukacyjnej.

Projekt pt. „MONEUL - inclusive digital learning about the European Union for humanities, languages and teacher training departments in Mongolia” będzie realizowany w ramach konkursu Erasmus plus (Capacity building in the field of higher education) przez konsorcjum składające się z 6 podmiotów. To Vrije Universiteit Brussel (Belgia), European Association for Education Law, Uniwersytet w Białymstoku, Mongolian National University of Education, Khovd Branch School of National University of Mongolia, Graduate University of Mongolia i Gurvan Erdene Pedagogical University.

Koordynatorem tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest prof. Gracienne Lauwers  z Vrije Universiteit Brussel, a łączna kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wynosi 399 tys. euro.

Głównym celem projektu MONEUL jest rozwijanie wiedzy studentek i studentów z czterech uczelni w Mongolii - kształcących się na wydziałach filologicznych, humanistycznych i pedagogicznych - na temat Unii Europejskiej, a w szczególności jej struktury instytucjonalnej, systemu prawnego i polityki edukacyjnej, a także działań w zakresie transformacji cyfrowej, inkluzji i ochrony środowiska.

Udział przedstawicieli Wydziału Nauk o Edukacji i Wydziału Prawa UwB w tym działaniu to efekt m.in. długoletniej współpracy międzynarodowej z Vrije Universiteit Brussel, zapoczątkowanej w 2016 r. przez prof. UwB Izabelę Kraśnicką z Wydziału Prawa.

- Od ponad siedmiu lat współpracujemy z prof. Gracienne Lauwers, realizując kolejne projekty w ramach programu Erasmus plus na rzecz rozwijania i doskonalenia różnych wymiarów edukacji, m.in. prawniczej, inkluzyjnej w Europie Wschodniej, na Bałkanach i w Azji - mówi prodziekan Wydziału Prawa ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB.

Ważną częścią projektu MONEUL jest opracowanie działań zmierzających do podnoszenia jakości kształcenia wstępnego nauczycieli w Mongolii.

- Naszym celem jest dzielenie się z partnerami z Mongolii wiedzą, doświadczeniami i rozwiązaniami w reformowaniu edukacji nauczycieli, wypracowanymi w różnych krajach UE. Planujemy organizację seminariów, warsztatów, modułów online oraz opiniowanie propozycji zmian w obowiązujących programach kształcenia nauczycieli - dodaje dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak, prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji ds. współpracy międzynarodowej.

Projekt realizowany będzie przez 36 miesięcy. Spotkania ze studentami będą odbywać się online.