Na Wydziale Biologii UwB stanął... łąkomat!

łąkomat

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, dzięki współpracy z Fundacją Łąka, pojawił się łąkomat – urządzenie, które nieodpłatnie wydaje nasiona do wysiania kwietnej łąki. Drewniana budka stanęła tuż przy wejściu do siedziby wydziału.

Jak mówi prodziekan ds. rozwoju dr Marek Bartoszewicz, fakt, że łąkomat stanął właśnie w tej jednostce to naturalna konsekwencja zaangażowania pracowników i studentów Wydziału Biologii w działania promujące zrównoważony rozwój i wspierające zwiększanie poziomu różnorodności biologicznej.

- Zagadnienie łąk kwietnych jest nam bliskie od dawna. Studenci z Koła Naukowego Biologów realizowali m.in. ciekawy projekt badawczy, który miał na celu odpowiedź na pytanie, jak rośliny, w tym te z łąk kwietnych wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale także bogactwo pożytecznych owadów zapylających. Nieustannie też edukujemy na temat bioróżnorodności, a łąki kwietne są w tym aspekcie nieocenione – podkreśla dr Bartoszewicz.

Tej edukacji służy m.in. łąka kwietna obok budynku biologów. Ona także powstała we współpracy z Fundacją Łąka.

Na nowo postawiony łąkomat natkną się wszyscy, którzy odwiedzają Wydział Biologii, np. po to by obejrzeć hodowle akwarystyczne albo zwiedzić mieszczące się po sąsiedzku Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. W specjalnie oznakowanej budce można wziąć porcję nasion zawierających odpowiednio skomponowaną mieszankę. Jedna taka porcja powinna wystarczyć na obsianie około 5 metrów kwadratowych powierzchni bądź kilkudziesięciu skrzynek balkonowych. Po mniej więcej 6-8 tygodniach można spodziewać się kwitnących chabrów bławatków, maków polnych, rumianku, nagietka, ale także żmijowca i złocienia – przekonuje prodziekan.

- Uważamy, że obecność łąkomatu na Wydziale Biologii będzie dodatkowym powodem, by odwiedzić zarówno naszą jednostkę, jak i cały kampus. Ponadto zależy nam, by Białystok był miastem zielonym, zdrowym, proekologicznym. A łąki kwietne to poza zwiększaniem wspomnianej bioróżnorodności siedlisko dla licznych gatunków zwierząt bezkręgowych, w tym motyli i pszczół. Przyczyniają się też do poprawy jakości powietrza i gleby. Zatrzymując wodę chronią przed zalaniami i podtopieniami oraz chronią przed zjawiskiem erozji gleby. A ponadto piękne, kwitnące łąki cieszą oko i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Łąkomat na Wydziale Biologii będzie dostępny w godzinach pracy jednostki (8.00-20.00) w dni powszednie. Pozostanie tam do czasu wyczerpania zapasu nasion.

- Tych na razie mamy pod dostatkiem, ale zważywszy na porę roku warto się pospieszyć, by jeszcze w tym sezonie cieszyć się piękną kwietną łąką w swoim otoczeniu – zachęca dr Marek Bartoszewicz.