Na Wydziale Chemii UwB odbyła się konferencja pt. "Nauka dla zdrowia, rozwoju i współpracy"

prof. Joanna Karpińska

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się III Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność", pod hasłem "Nauka dla zdrowia, rozwoju i współpracy". Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Instytutem Kronenberga – Fundacją Przyszłości Obszarów Chronionych, Okręgowym Inspektorem Pracy w Białymstoku, Podlaskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym oraz Dyrektorem Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku.

Dzień pierwszy pod hasłem “Nauka – Odpowiedzialność” był poświęcony problematyce dotyczącej występowania w środowisku pracy substancji chemicznych i ich mieszanin, czynników oraz procesów technologicznych o właściwościach rakotwórczych lub mutagennych.

W zamierzeniu organizatorów konferencja miała być forum promującym najnowsze rozwiązania naukowe, dobrą praktykę w zakładach pracy oraz rozwój współpracy pomiędzy nauką, organami kontroli, a szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. W tym dniu w obradach uczestniczyło prawie 200 osób związanych ze światem nauki, medycyny pracy, a także pracodawcy i pracownicy służb bhp.

Zaproszeni prelegenci wygłosili wykłady dotyczące m.in. ochrony pracowników przed szkodliwymi substancjami chemicznymi, zagrożeń zdrowotnych wynikających z ekspozycji na substancje endokrynnie czynne, a także wpływ czynników środowiskowych na rozwój nowotworów. W ramach konferencji odbył się także pokaz ratownictwa chemicznego Straży Pożarnej, który był praktycznym elementem konferencji.

Dzień drugi pt. “Nauka – Środowisko” poświęcony był współpracy naukowców z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W trakcie obrad zaprezentowano wyniki projektu pt. „Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego”, finansowanego z programu MEiN „Nauka dla społeczeństwa”, podkreślając rolę firm i instytucji w tym projekcie. W tym dniu w konferencji uczestniczyło ok. 90 osób, głównie pracowników, studentów i doktorantów Wydziału oraz przedstawicieli firm i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dyskusje skupiły się na potrzebie lepszej integracji środowiska naukowego, promocji młodych naukowców oraz identyfikacji potrzeb badawczych przemysłu. Spotkanie zakończyło się wnioskami dotyczącymi dalszego wspierania inicjatyw promujących młodych naukowców i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Konferencja okazała się sukcesem, przyczyniając się do promowania najnowszych rozwiązań naukowych, dobrej praktyki w zakładach pracy oraz rozwoju współpracy między nauką, organami kontroli, a otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, partnerów oraz uczestników, wydarzenie to stało się istotnym elementem w rozwoju nauki i gospodarki województwa podlaskiego.

Fot. Wydział Chemii