Natura i wojna – Wydział Filologiczny UwB zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową

15.10.2024
Data: 24.10.2024
Miejsce wydarzenia: Sala audytoryjna (VI piętro) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14a

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na I Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Natura i wojna – literackie filozoficzne i artystyczne reprezentacje relacji przyrody i człowieka w epoce wojny, katastrofy ekologicznej i kryzysu”. Wydarzenie odbędzie się 24 października br. w siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Początek  o godz. 9.

Konferencja z cyklu ekosystemy interpretacji/interpretacja ekosystemów zgromadzi w Białymstoku naukowców z całej Polski, w tym z Warszawy, Katowic, Lublina czy Poznania. Przyjazd zapowiedzieli m.in. dr Sylwia Chutnik z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Piotr Skubała – także z UŚ.

Uczestnicy konferencji zajmą się takimi zagadnieniami badawczymi jak: Świat przyrody, ekosystem Ziemi a doświadczenie dziejącej się wojny; Ludzie i zwierzęta w epoce zamętu: ofiary wojny, uchodźcy, uciekinierzy; Wojny dawne i wojny „nowe”: literatura i sztuka wobec tematu od XVIII w. do współczesności; Zagłada atomowa: reaktywacja fantazmatu w literaturze i sztuce XXI wieku; Obraz, materia, słowo: interakcje sztuk w wyrażaniu rzeczywistości traumy historycznej oraz Media i katastrofy wojenne i ekologiczne: między informacją a kreacją obrazu.

program_natura_i_wojna-2_strona_01.jpg

Miejscem obrad będzie Sala audytoryjna (VI piętro) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14a.

Teksty wygłoszone na konferencji zostaną opublikowane w monografii naukowej zrecenzowanej i punktowanej, wydanej w roku 2025 r. w renomowanym wydawnictwie z listy ministerialnej.

KOMITET NAUKOWY KONFERENCJI:

Prof. dr hab. Jarosław Ławski, UwB – przewodniczący

Prof. dr hab. Tomasz Sobieraj, UAM

Dr hab. Anna Dunin-Dudkowska, prof. UMCS

Dr hab. Mariusz Leś, prof. UwB

Dr hab. Natalia Maliutina, prof. UwB

Dr hab. Justyna Tymieniecka-Suchanek, prof. UŚ

Dr hab. Julia Fiedorczuk, prof. UW.

KOMITET ORGANIZACYJNY KONFERENCJI:

Prof. dr hab. Anna Janicka – Katedra Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych – przewodnicząca

Dr Dariusz Piechota – Zakład Badań Źródłowych nad Literaturą XIX i XX Wieku – przewodniczący

Dr Agnieszka Trześniewska-Nowak – Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS – przewodnicząca

Dr hab. Iwona Rusek, prof. UwB – Zakład Badań Źródłowych nad Literaturą XIX i XX wieku

Dr hab. Marcin Bajko – Zakład Badań Źródłowych nad Literaturą XIX i XX wieku

Dr Sylwia Chutnik – Uniwersytet Warszawski

Dr Anna Sańczyk-Cruz – Zakład Translatoryki i Dydaktyki Języków Obcych

Mgr Aleksandra Łukaszyk-Spryszak – Zakład Translatoryki i Dydaktyki Języków Obcych.

Program konferencji 9.39MB [ .pdf ]

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.