Nauka, sztuka i terapia, czyli innowacyjny kierunek studiów na Uniwersytecie w Białymstoku

Spotkanie promujące nowy kierunek

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny resocjalizacji, Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na innowacyjny w skali kraju kierunek studiów: twórcza resocjalizacja z arteterapią, oferujący unikatowe zintegrowanie teorii i praktycznego zastosowania sztuki w procesie ponownego uspołecznienia. Szczegóły zostały przedstawione w czwartek, 13 czerwca, na Wydziale Nauk o Edukacji,  podczas otwartego wydarzenia promującego tę nowość na studiach II stopnia.

Wydarzenie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli instytucji związanych z resocjalizacją oraz instytucji kultury. W konferencji wzięli udział Wojewoda Podlaski - dr Jacek Brzozowski, Kurator Okręgowy - Agnieszka Pilarska-Gogolewska, Zastępca Kuratora Okręgowego - Ela Mirosławska, Prezes Stowarzyszenia "Droga" - Krzysztof Paliński, Dyrektor MOW w Goniądzu - Sławomir Moczydłowski, Dyrektor Zakładu Poprawczego w Białymstoku - Paweł Niewodowski i Dyrektor MOW w Jaworku - dr Mariusz Dobijański.

Spotkanie poprowadzili cenieni naukowcy z Wydziału Nauk o Edukacji: prof. dr hab. Marek Konopczyński dr h.c. oraz dr hab. Krzysztof Sawicki prof. UwB.

W tracie spotkania głos zabrała m.in. prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji dr hab. Alicja Korzeniecka-Bondar, prof. UwB. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie interdyscyplinarnego i indywidualnego podejścia w resocjalizacji, opartego na empatii, zrozumieniu i szacunku.

W konferencji udział wzięli też artyści i artystki reprezentujący trzy dyscypliny sztuki: dr hab. szt. Paweł Chomczyk prof. UwB (teatr), prof. szt. Anna Moniuszko (muzyka), dr hab. szt. Edward Kulikowski prof. UwB (muzyka), mgr szt. Agnieszka Panas (muzyka), dr hab. szt. Marzanna Morozewicz prof. UwB (plastyka) oraz dr szt. Dorota Świdzińska (plastyka). To znani i uznani twórcy, którzy stanowią przyszłą kadrę dydaktyczną warsztatów arteterapeutycznych nowatorskiego kierunku studiów.

Artystka wizualna dr szt. Dorota Świdzińska z Zakładu Edukacji Artystycznej jest także autorką logo nowego kierunku. Znak zbudowany został z form sugerujących trzy litery: T, R, A  - czyli Twórczość, Resocjalizacja, Arteterapia. Formy te nasuwają jednocześnie skojarzenie z dwiema postaciami podtrzymującymi się nawzajem i wspierającymi się. Empatia, wsparcie i pomoc to bazowe idee Twórczej Resocjalizacji z Arteterapią. Nieprzypadkowy jest również kolor logo. Niebieski uznawany jest za najważniejszy kolor w arteterapii: działa leczniczo, kojąco i uspokajająco.

Po głównej części wydarzenia, goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Unii Europejskiej "Promyk" w Goniądzu. Uczestnicy zajęć m.in. lepili figurki z gliny, przygotowali plecione breloki, tworzyli abstrakcyjne obrazy malowane na wodzie. Dzięki temu mieli możliwość przekonać się, że nauka, sztuka i terapia stanowią skuteczne połączenie w praktyce resocjalizacyjnej.

Wydarzenie, zorganizowane przez Zakład Twórczej Resocjalizacji oraz Zakład Edukacji Artystycznej z Katedry Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych, objęte zostało patronatem Dziekana Wydziału Nauk o Edukacji, prof. dr. hab. Mirosława Sobeckiego. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do głębokiej dyskusji o naglącej potrzebie zmian w systemie i postrzeganiu resocjalizacji.

Zachęcamy zainteresowanych rozwojem w dziedzinie kreatywnej resocjalizacji i arteterapii do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną. Szczegółowe informacje o kierunku, programie studiów i procesie rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału Nauk o Edukacji.

Fot. Katarzyna Łukasiak.