Nauka otwarta i dostępna dla każdego dzięki Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku

Repozytorium UwB - baza internetowa

Ponad 1200 kolejnych publikacji pracowników naukowych UwB znalazło się w Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku, z którego mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Udostępnione zostały m.in. monografie autorskie i wieloautorskie oraz rozdziały z monografii wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku i wydawnictwo Temida 2. Upowszechnienie publikacji było możliwe dzięki projektowi „Rozbudowa otwartych zasobów naukowych Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku”, na realizację którego Biblioteka Uniwersytecka otrzymała dofinansowanie od Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki".

Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku to otwarta platforma internetowa, na której jest gromadzony i upowszechniany w wersji cyfrowej dorobek naukowy i dydaktyczny pracowników, doktorantów oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Teraz ta naukowa baza została znacząco wzbogacona o publikacje z różnych dziedzin wiedzy: od nauk ścisłych i przyrodniczych po społeczne i humanistyczne.

- Działania podjęte w ramach zakończonego właśnie projektu obejmowały wykonanie ponad 40 000 skanów dokumentów w Pracowni Zbiorów Specjalnych i Digitalizacji Biblioteki Uniwersyteckiej. Po obróbce graficznej skany zostały scalone w pliki pdf i poddane rozpoznawaniu tekstowemu (OCR). Następnie przekazano je redakcji Repozytorium. Bibliotekarze deponujący publikacje przygotowali  i opracowali metadane każdego dokumentu, które obejmowały informacje na temat autora, tytułu i słów kluczowych – wyjaśnia Wiesław Wróbel, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej.

Dodaje, że dopiero po wykonaniu tych prac można było zdeponować dokumenty w otwartym dostępie na platformie Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku.

- Warto zaznaczyć, że monografie autorskie i wieloautorskie oraz rozdziały z monografii zostały zdeponowane zgodnie z wolą autorów i wydawnictw, na mocy oświadczeń, przygotowanych przed przystąpieniem do projektu – dodaje Wiesław Wróbel.

Drugim istotnym elementem projektu było opracowanie do katalogu centralnego biblioteki rekordów analitycznych 600 dokumentów udostępnionych w ramach projektu oraz połączenie ich linkami z pełnymi tekstami w Repozytorium. W sumie poprzez katalog zostało udostępnionych ponad 800 linków do pełnych tekstów publikacji pracowników największej podlaskiej uczelni. Są one również widoczne w NUKAT, czyli w centralnym katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych.

- Projekt przyczynił się w dużym stopniu do upowszechnienia wyników prac naukowych prowadzonych na naszej uczelni w latach 1994-2015. Są to teksty opublikowane w dwóch największych uniwersyteckich wydawnictwach: Wydawnictwie Uniwersytetu w Białymstoku oraz Temida 2. Dotychczas były one dostępne tylko w wersji papierowej. Ich nakład został już wyczerpany i dostępny tylko w bibliotekach. Podjęte działania pozwoliły na poszerzanie zasobu Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku, a tym samym na wspieranie i promowanie otwartej nauki w najbardziej znanych bazach i serwisach internetowych tj. Google Scholar, Base, WordCat, Yandex – wymienia Wiesław Wróbel.

Do najczęściej czytanych pozycji należą obecnie: Samorząd terytorialny w Polsce dr. hab. Jarosława Matwiejuka, prof. UwB, Inflacja prof. dr. hab. Roberta W. Ciborowskiego, Człowiek, język, wizja świata w poezji Wisławy Szymborskiej. Studia semantyczne prof. dr hab. Ireny Szczepankowskiej oraz Prymitywizm w sztuce awangardy pierwszej połowy XX wieku. Mitologie i obrazy pierwotności dr. hab. Andrzeja Kisielewskiego, prof. UwB.

Program „Społeczna odpowiedzialność nauki" ma na celu wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w realizacji zadań, których celem jest popularyzacja nauki oraz działalności bibliotek naukowych. Biblioteka Uniwersytecka od ponad dekady korzysta z tych możliwości, skutecznie aplikując o fundusze na kolejne projekty zmierzające m.in. do poszerzania dostępu do efektów prac naukowo-badawczych realizowanych na Uniwersytecie w Białymstoku.

Na realizację projektu „Rozbudowa otwartych zasobów naukowych Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku” BU otrzymała 114 895 zł. Realizacja projektu trwała od października 2021 r. do końca lutego 2023 r.