Nie żyje Arcybiskup Senior Edward Ozorowski - doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

abp Edward Ozorowski

12 października br. w wieku 83 lat zmarł Arcybiskup Senior ks. prof. dr hab. Edward Ozorowski, wybitny uczony, kierownik Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku w latach 1999 – 2012 i doctor honoris causa największej podlaskiej uczelni.

Arcybiskup Edward Ozorowski urodził się w 1941 roku w Wólce Przedmieściu koło Białegostoku. Wykładał w Uniwersytecie w Białymstoku, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku i w Sankt Petersburgu, Papieskim Wydziale Teologicznym – Sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Był autorem ponad 1000 publikacji zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych, czy o charakterze duszpasterskim.

Przyczynił się do powstania Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej na Uniwersytecie w Białymstoku, której przez ponad 10 lat kierownikiem.

- Kiedy pierwszy raz pojawiłem się w sutannie na Uczelni, studenci traktowali mnie jak zjawę. Z czasem uznano moją obecność za normalną. Pozdrawiano mnie na korytarzu, niektórzy przychodzili do mnie na rozmowę. Dużo czasu upłynęło, zanim przekonałem studentów, że przychodzę na wykłady, a nie na katechizację. Unikaliśmy zbędnych pytań, trzymaliśmy się dyscypliny uczelnianej. Dziś mile wspominamy te spotkania – tak Arcybiskup Edward Ozorowski wspominał początki działalności Katedry na kartach książki jubileuszowej „Uniwersytet w Białymstoku. Dzieje. Ludzie. Opowieści”

W 2007 roku został doktorem honorowym Uniwersytetu w Białymstoku.

- Jego odejście jest ogromną stratą nie tylko dla Kościoła, ale również dla naszej społeczności akademickiej, którą przez lata wspierał swoją mądrością i autorytetem. Jego dorobek oraz wartości, które propagował, będą nadal inspirować kolejne pokolenia studentów i naukowców - podkreśla rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.