Nie żyje dr hab. Piotr Wróblewski

06.03.2023

5 marca 2023 r. w wieku 87 lat zmarł dr hab. Piotr Wróblewski, wieloletni pracownik i były profesor Uniwersytetu w Białymstoku, językoznawca, tłumacz, bibliotekarz, wychowawca wielu pokoleń studentów.

Profesor Wróblewski urodził się w 1935 r. w Stacji Brzostowica. Od 1946 mieszkał w Białymstoku. Zorganizował od podstaw bibliotekę tutejszego II Studium Nauczycielskiego, którą kierował do 1968 roku. Gdy powstała Filia UW w Białymstoku, podjął się trudu tworzenia biblioteki uczelnianej, od podstaw zorganizował sieć biblioteczną uczelni – bibliotekę główną i biblioteki zakładowe. Kierował nią do roku 1981 r.

Profesor Piotr Wróblewski należał też do ścisłego grona współtwórców białostockiej polonistyki. Pełnił obowiązki p.o. dyrektora Instytutu Filologii Polskiej (1982-1984), w latach 1999-2002 był zastępcą dyrektora Instytutu, a od 2002 do 2008 r. pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego ds. naukowych.

Pełniejszą sylwetkę Profesora Piotra Wróblewskiego zawiera artykuł prof. Urszuli Sokólskiej opublikowany w „Białostockim Archiwum Językowym”.