O historii kobiet naukowo i popularyzatorsko

18.09.2024
uczestnicy panelu "Historia kobiet XIX i XX w.

O wybitnych przedstawicielkach życia publicznego w Sejmie i Senacie, o historii kobiet w XIX w., w czasach II Rzeczpospolitej i w okresie PRL, a także o solidarności według kobiet dyskutowali uczestnicy panelu pt. "Historia kobiet XIX i XX w. Stan badań, perspektywy, upowszechnianie, popularyzacja". Spotkanie w wigilię XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich zorganizowały: Katedra Historii Kultury na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Ośrodek Badań Historii Kobiet Instytutu Studiów Kobiecych.

Spotkanie odbyło się w Centrum Warszawska 50, a prowadziła je prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz - kierownik Katedry Historii Kultury.

W wydarzeniu udział wzięło blisko 50 osób, a wśród gości i dyskutantów byli m.in.: prorektor uczelni ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos, dr hab. Grzegorz Zackiewicz - prodziekan Wydziału Historii UwB, czy Bożena Karpowicz - dyrektor IV LO w Białymstoku.

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się również reprezentanci takich uczelni jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Szczeciński, a także liczni przedstawiciele edukacji, samorządu, organizacji pozarządowych.

– Mówienie o kobietach z przeszłości jest bardzo ważne, ponieważ prezentujemy dobre praktyki i przykłady aktywności kobiet w przestrzeni publicznej, ale także w ich codziennym życiu domowym. Takie historie inspirują dzisiejsze kobiety – mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz, organizatorka panelu.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.