Od idei okna L.B. Albertiego do okien Microsoftu, czyli opowieść o tradycji sztuki i kulturze cyfrowej

plakat

Wydział Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład dr. hab. Andrzeja Kisielewskiego, prof. UwB pt. „Od idei "okna" L.B. Albertiego do "okien" Microsoftu, czyli opowieść o tradycji sztuki i kulturze cyfrowej”.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 16 lutego 2024r. w godzinach 10:00-11:30 w siedzibie Wydziału, przy ul. Świerkowej 20 (budynek B, sala B4). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności: j.mytnik@uwb.edu.pl.

Opis wykładu:
Jednym z tematów wykładu jest problem rozbicia centrum i tym samym kompozycyjnego zamknięcia tradycyjnego obrazu w końcu XIX i narodziny nowej koncepcji obrazu „otwartego”, co doprowadziło m.in. do narodzin nowoczesnej architektury. Innymi zagadnieniami omawianymi na wykładzie będą: wpływ antycznej idei złotego podziału i renesansowej koncepcji obrazu na współczesną ideę ekranu (telewizyjnego, komputerowego), czy wpływ techniki kubistycznego kolażu na współczesne praktyki kulturowe nazywane zawłaszczaniem, samplingiem czy strategią „kopiuj-wklej”. Ideą wykładu jest wskazanie, iż nowoczesna cyfrowa kultura wizualna nie mogłaby zaistnieć bez wielowiekowych nawarstwień związanych z kolejnymi rozwiązaniami w obrazowaniu w sztuce.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego", realizowanego dzięki programowi "Nauka dla Społeczeństwa”.

wyklad_prof_a_kisielewski_16022024r.jpg

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.