Otwarcie nowej siedziby Filii UwB w Wilnie

Otwarcie nowej siedziby Filii UwB w Wilnie

6 lipca 2024 r. (sobota) odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska,  przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Čmilytė-Nielsen oraz władze uczelni, studenci i zaproszeni goście.

Prace przy budowie obiektu przy ul. Aguonų (Makowej) 22 ruszyły w sierpniu 2022 roku. Od nowego roku akademickiego to w nim będą się kształcić studenci wieleńskiej Filii UwB, działającej w stolicy Litwy od 2007 r.

- To pokazuje, że polskie szkolnictwo wyższe jest na wysokim poziomie oraz mamy ciekawe ośrodki naukowe i badawcze. Liczę, że powstanie mocny ośrodek edukacyjny na Litwie. To duży sukces, którym możemy się pochwalić – powiedziała marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wyraziła nadzieję, że rozwój Filii UwB w Wilnie przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy polskich i litewskich naukowców.

- Bo nic tak ludzi nie łączy jak nauka, kultura i szkoła. Uniwersytet kształtuje ludzi, którzy będą w przyszłości decydowali o tym, jakie będą nasze kraje – dodała marszałek.

Przewodnicząca Sejmu Litwy, Viktorija Čmilytė-Nielsen, zapewniła o pozytywnym stosunku władz litewskich do Filii, która jest ważną częścią systemu szkolnictwa wyższego tego kraju. Zwróciła też uwagę, że budowa nowego gmachu pokazuje, że stosunki między Litwą a Polską rozwijają się szybko i pomyślnie.

Dziekan dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB jest przekonany, że nowy budynek zapewni komfort studentom i pracownikom Filii i przyczyni się do rozwoju jednostki.

- Będziemy tam mieli ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki temu będzie mogło tu studiować ponad trzystu studentów. To otwiera nam całkowicie nowe perspektywy - mówi Jerzy Halicki.

- Starania o własny, dostosowany do potrzeb nowoczesnej dydaktyki i nauki budynek trwały długo, ale wreszcie możemy powiedzieć, że nasza wileńska Filia ma znakomitą siedzibę. To nie tylko oznacza lepsze warunki dla studentów i wykładowców, ale też umożliwia efektywniejsze zarządzanie: nie musimy już wynajmować pomieszczeń, sami decydujemy o wykorzystaniu przestrzeni nowego obiektu. Ponadto jest on świetnie położony blisko historycznego centrum Wilna. To wszystko daje ogromne możliwości – komentuje rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Jak zapowiadają władze UwB, w budynku swoją siedzibę będą miały też organizacje polskie, takie jak Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy.

Koszt inwestycji to ponad 10 milionów euro. Budowa została sfinansowana z dotacji  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz środków własnych Uniwersytetu w Białymstoku. W czterokondygnacyjnym gmachu będą m.in. nowoczesne sale wykładowe, laboratoria komputerowe, biblioteka oraz podziemny parking.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Wydział cały czas się rozwija. Obecnie oferuje studia na czterech kierunkach: ekonomii, europeistyce, informatyce oraz pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Władze uczelni już myślą o poszerzeniu oferty.