Pedagogika w praktyce, czyli wspólna wycieczka studentów Filii UwB w Wilnie i uczniów do Białegostoku

Uczniowie i studenci z Wilna na UwB

To była okazja, żeby odwiedzić największą podlaską uczelnię i Białystok, a dodatkowo zdobyć doświadczenia pedagogiczne. Dwie studentki nowego kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Filii UwB w Wilnie towarzyszyły uczniom 4 klas Szkoły-Przedszkola „Wilia” w wycieczce do stolicy Podlasia. – Kształcąc przyszłych pedagogów, stawiamy na praktykę – przypomina dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB i dziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie.

Celem wyjazdu do Białegostoku było nawiązanie bliższej współpracy z polskimi szkołami, które prowadzą nauczanie początkowe na Wileńszczyźnie. Wycieczka stała się okazją do integracji studentów z dziećmi, umożliwiła też zdobycie doświadczeń w pracy oraz w opiece nad najmłodszymi. Jak podkreślają jej organizatorzy, ważne było również uświadomienie studentom Filii UwB, że są integralną częścią największej uczelni w północno-wschodniej Polsce.

- Ten wyjazd dał nam wyjątkową możliwość zanurzenia się w atmosferze przyjaźni, podróży, radości, praktyki, doświadczeń i wrażeń. Wróciłyśmy do domu w doskonałym nastroju, bogatsze o wiedzę o zabytkach pięknego Białegostoku oraz o Uniwersytecie w Białymstoku, który wywarł na nas duże wrażenie. Dodatkowo miałyśmy okazję wcielić się w rolę prawdziwych nauczycieli. Niezapomniane będą uśmiechy dzieci, które patrzyły na nas z szacunkiem i zaufaniem. Jesteśmy niezmiernie wdzięczne za tę możliwość, ponieważ stanowiła pierwszy krok w kierunku realizacji naszych marzeń związanych z pedagogiką – mówi Vita Boreiša studentka pedagogiki, która wzięła udział w wycieczce do Białegostoku.

- Opieka nad dziećmi, nawet w tak krótkim czasie, nauczyła nas odpowiedzialności i wiele innych wartości. To doświadczenie stanowi doskonałe przygotowanie do przyszłych praktyk z uczniami. Jesteśmy bardzo zadowolone z faktu, że już na pierwszym roku studiów miałyśmy taką wyjątkową okazję – dodaje Karolina Pavliukevič również studentka pedagogiki.

Podczas wizyty, goście z Wilna odwiedzili Planetarium UwB oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy. Wieczorem, spacerując ulicami Białegostoku, uczniowie mieli okazję zobaczyć Pałac Branickich, Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ratusz, miejsce byłej Wielkiej Synagogi, pomnik młodego Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto oraz wiele innych ciekawych miejsc. Dodatkową atrakcją były figurki misiów, które prowadzą do ważnych miejsc historycznych i kulturowych Białegostoku.

Po powrocie do szkoły, podczas lekcji plastyki, uczniowie przygotowali pamiątkowe prace, przedstawiające najpiękniejsze chwile z wyjazdu do Polski. Dla niektórych była to np. wizyta w Planetarium, dla innych fascynujące UCP.

Takich spotkań studentów z uczniami będzie więcej.

- Od początku uruchomienia kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna stawiamy na współpracę z placówkami edukacyjnymi, na zajęcia praktyczne. Dlatego wśród naszych wykładowców są nauczyciele, którzy na co dzień mają kontakt z uczniami. Z kolei studenci odbędą wiele godzin praktyk w szkołach czy przedszkolach. Już teraz ściśle współpracujemy z Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie – mówi dziekan Filii dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB.

Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna został uruchomiony w wileńskiej Filii UwB w październiku 2023 roku. Realizowany jest w formie pięcioletnich, jednolitych studiów magisterskich, a jego absolwenci uzyskają tytuł zawodowy magistra.