„Per aspera ad astra” Uniwersytet w Białymstoku nagrodzi swoich najlepszych doktorantów

rektorat UwB

Najlepsi doktoranci z działających na Uniwersytecie w Białymstoku szkół doktorskich mogą liczyć na nagrody pieniężne – nawet 10 tys. zł. Największa podlaska uczelnia ogłosiła właśnie pierwszy skierowany do nich konkurs „Per aspera ad astra”. Nabór zgłoszeń ruszy z początkiem marca.

W trzech Szkołach Doktorskich: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych oraz Nauk Ścisłych i Przyrodniczych kształci się łącznie ponad 140 doktorantów. Konkurs ma pomóc wyłonić i nagrodzić najlepszych z nich.

- Ci doktoranci to młodzi badacze, których dorobek i sukcesy wpływają na ocenę całej uczelni. Spośród nich wywodzi się większość nowej kadry zatrudnianej na uniwersytecie. Zależy nam bardzo, by motywować doktorantów do wytężonej pracy, podejmowania ciekawych naukowych wyzwań. Chcemy docenić tych, którzy mają najlepsze osiągnięcia, pokazać, że to dostrzegamy i doceniamy - komentuje rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Robert Ciborowski. I dodaje: - Mam nadzieję, że konkurs przyczyni się też do większego zainteresowania taką ścieżką rozwoju naukowego.

W konkursie mogą uczestniczyć doktoranci szkół doktorskich w trakcie kształcenia, czyli realizujący program 1, 2, 3 lub 4 roku. Nie mogą natomiast do niego przystąpić osoby, którym dyrektor szkoły doktorskiej przedłużył termin złożenia rozprawy doktorskiej. Chodzi o to, by premiować tych młodych badaczy, którzy realizują kształcenie zgodnie z założonym harmonogramem, wykazują się systematycznością i konsekwencją.

Komisje konkursowe, osobne dla każdej ze szkół, ocenią dorobek naukowy doktorantów z poprzedniego roku kalendarzowego – w pierwszej edycji będą to więc osiągnięcia z 2023 r.

Pod uwagę będą brane autorskie monografie naukowe, artykuły, uzyskane granty, zgłoszone i uzyskane patenty, staże zagraniczne, referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych.

Wnioski ze zgłoszeniem do konkursu doktoranci będą mogli składać w sekretariatach swoich szkół doktorskich w terminie od 1 do 29 marca 2024 r. Rozstrzygnięcie planowane jest do końca maja.

Decyzją Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, w każdej ze szkół mogą być przyznane po 3 nagrody: I stopnia – w wysokości 10.000 zł brutto, II stopnia – 7.000 zł oraz III stopnia – 3.000 zł.

Regulamin konkursu, a także wzór wniosku zgłoszeniowego są dostępne na stronie internetowej UwB.