Performatywne czytanie dramatu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi w UCK

plakat

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na kolejną odsłonę Programu Rezydencji Teatralnych UCK. W sobotę, 28 października o godz. 18.00 i w niedzielę, 29 października o godz. 19.00 w siedzibie Centrum (kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1N) odbędzie się performatywne  czytanie dramatu Kwaśne mleko Maliny Prześlugi. Wstęp wolny.

„Nikt mnie nigdy nie zapytał, czy chcę tego dziecka. W naszej rodzinie te słowa nie występują razem: Czy, chcieć, dziecko. Nie łączą się, nie wychodzą z ust, nie sklejają się w zdanie. Chociaż wszystko kręci się wokół niego. Sama siebie też nie pytam. Nie mam już czasu, bo rodzę. Teraz.” Te słowa wypowiada Alina, główna bohaterka dramatu Kwaśne mleko Maliny Prześlugi, którego inscenizacji w formie czytania performatywnego podjął się aktor, reżyser i wykładowca białostockiej filii Akademii Teatralnej Błażej Piotrowski.

- Alina, zaprogramowana społecznie i genetycznie, by pełnić rolę matki, wybiera inną drogę, niż jej poprzedniczki w sztafecie pokoleń – mówi reżyser. - Z bezsilności, w poczuciu osamotnienia decyduje się na gest, który wywoła całą lawinę reakcji, poruszy świat żywych, również ten medialny, i umarłych, Prześluga dopuszcza bowiem do głosu nie tylko realistyczne postaci, ale też takie „byty”, jak Światłość, Pierwsza komórka czy Podstawowa komórka społeczna. Bogactwo językowe, różnorodność perspektyw, humor i teatralność czynią „Kwaśne mleko” istotnym punktem na mapie twórczości tej świetnej dramatopisarki. Myślę, że ten tekst jest ważny zwłaszcza u nas, w kraju, gdzie na problemy, z którymi borykają się kobiety odpowiada się sloganami i moralizowaniem, zamiast wsłuchać się w ich głos.

Białostocka publiczność miała już okazję zapoznać się z utworami Maliny Prześlugi – Grupa Coincidentia przeczytała performatywnie Pustostan, zaś w Teatrze Dramatycznym wystawiono dramat Inwazja. Tym razem autorka również nie ucieka od trudnych tematów, każąc widzom zastanowić się nad pozycją kobiet w rodzinie i społeczeństwie oraz rolą, jaką odgrywa w postrzeganiu i definiowaniu kobiecości imperatyw macierzyństwa. Jak się okazuje, ta dziedziczona, a często wywierana przez inne kobiety (o)presja może być bardzo destrukcyjna.

Obsada :

PIERWSZA KOMÓRKA - Piotr Gadomski

ALINA - Ewelina Oleś

MAMA - Paula Czarnecka

PODSTAWOWA KOMÓRKA SPOŁECZNA oraz CHÓR PRZECHODNIÓW - Marcin Tomkiel

ŚWIATŁOŚĆ oraz CHÓR ŚWIĘTYCH - Monika Wiech-Lewandowska

(sfera audio, czyli głosy z offu)

MATKA BOSKA - Ewa Doan (głos z offu)

MAMA MAMY - Ewa Palińska (głos z offu)

Czytanie realizowane jest dzięki wsparciu z budżetu Miasta Białystok. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje ADiT Agencja Dramatu i Teatru. Zapraszamy w sobotę 28 października o godz. 18.00 i w niedzielę 29 października o godz. 19.00 do Uniwersyteckiego Centrum Kultury (kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1 N). Wstęp wolny. Prosimy o punktualne przybycie.