Podsumowanie 10. Konferencji Biologii Ewolucyjnej w Polsce (PEC 2024)

18.09.2024
zdjęcie uczestników

W dniach 11-13 września 2024 na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się 10th Polish Evolutionary Conference, współorganizowana przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk. Celem corocznych spotkań z cyklu Polish Evolutionary Conference jest integracja osób zajmujących się szeroko rozumianą biologią ewolucyjną oraz pomoc w nawiązywaniu krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej.

W tegorocznym 10th PEC wzięło udział 79 osób z czołowych polskich ośrodków naukowych, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Liczną reprezentację wystawił także Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W konferencji wzięli również udział zaproszeni goście: Andreas Nord z Lund University w Szwecji, Suvi Ruuskanen z University of Jyväskylä w Finlandii, Marta Szulkin z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Nicky Wybouw z Ghent University w Belgii. Warto podkreślić, że wśród osób uczestniczących w 10th PEC byli zagraniczni doktoranci studiujący na polskich uczelniach, tak więc pomimo swej nazwy konferencja ta zgromadziła uczestników z wielu krajów.

Uczestnicy 10th PEC zostali powitani przez prof. dr hab. Agnieszkę Wilczewską – prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr. hab. Mirosława Ratkiewicza – prodziekana Wydziału Biologii UwB ds. nauki, oraz prof. dr. hab. Marka Konarzewskiego – prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Podczas trzydniowej konferencji jej uczestnicy mogli wysłuchać 34 wystąpień oraz obejrzeć szereg posterów poświęconych tak rozmaitym zagadnieniom jak: mikroorganizmy żyjące na powierzchni skóry ropuchy, struktura genetyczna populacji kornika drukarza lub czynniki wpływające na sposób śpiewu ptaków.

Wiele wystąpień poświęconych było wpływowi zmian klimatycznych oraz zmianom, jakim podlegają populacje zwierząt żyjących w pobliżu człowieka (szczególnie w dużych miastach). Duże wrażenie na uczestnikach 10th PEC zrobił nowoczesny kampus UwB.

Na zakończenie konferencji jedną z nagród za najlepszy poster otrzymał mgr Piotr Roszkowski ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

10th PEC był współfinansowany m.in. przez the Company of Biologists.

Więcej zdjęć z konferencji na stronie https://www.facebook.com/PolishEvoConf

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.