Pokaz najnowocześniejszego sprzętu wojskowego na terenie Kampusu UwB

Data: 14.05.2024
Miejsce wydarzenia: Parking przy Kampusie UwB
Godzina: 10:00 - 15:00

W ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku z 1 Mazurską Brygadą Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewa, 14 maja 2024 r. (wtorek) na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Brygady.

Żołnierze prezentować będą najnowocześniejszy sprzęt, m.in. M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS, czy samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta.

1 Mazurska Brygada Artylerii im. gen. Józefa Bema z Węgorzewakliknij aby wejść na stronę www 1 MBA

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. rektor Uczelni - prof. dr hab. Robert Ciborowski oraz dowódca 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie gen. bryg. Mariusz Majerski podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy największą podlaską uczelnią a jednostką z Węgorzewa. Dokument przewiduje wspólne działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i studentów w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu udział wziął także dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB - prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. rozwoju.

W efekcie naszych rozmów dojdzie do spotkania żołnierzy ze studentami, wyjazdów studentów na poligon oraz odbędą się pokazy broni rakietowej oraz innego sprzętu prezentowanego po raz pierwszy w Białymstoku. Celem współpracy jest promocja Sił Zbrojnych RP wśród studentów naszej uczelni - komentuje prorektor.

Pokaz odbędzie się na parkingu Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku
(od strony ul. 11 Listopada) od godziny 10:00 do 14:00. Wstęp wolny, zapraszamy!