Ponad 5 tys. zgłoszeń na Uniwersytet w Białymstoku. Zakończyła się rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie

12.07.2024

Na Uniwersytecie w Białymstoku zakończyła się rejestracja chętnych na stacjonarne studia I stopnia oraz jednolite magisterskie. W systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) na wszystkie oferowane kierunki jest w sumie 5147 zgłoszeń – o ponad 200 więcej niż przed rokiem. Najwięcej osób zarejestrowało się na prawo, największa konkurencja jest na kryminologii.

Tegoroczni maturzyści mogli wybierać spośród 33 kierunków, a na kierunku filologia – spośród kilku modułów specjalizacyjnych (filologie obce). Największa podlaska uczelnia przygotowała na nich w sumie niemal 2350 miejsc.

Rekordowym zainteresowaniem cieszą się prawo (575 chętnych), filologia angielska (455 zgłoszenia) oraz kryminologia (370 zarejestrowanych). Ponad 355 kandydatów zapisało się na ekonomię.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce – blisko 15 – zarejestrowało się na kryminologii. Na filologii angielskiej z językiem hiszpańskim o jedno miejsce rywalizuje ponad 8 osób, natomiast na administracjiponad 7.

Spośród tegorocznych nowości największym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – na ten kierunek zarejestrowało się 112 kandydatów.

Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 17 lipca. Od godz. 13.00 informacje te pojawią się na ich indywidualnych kontach w systemie IRK. Osoby zakwalifikowane do przyjęcia będą miały czas do 22 lipca na dostarczenie wymaganych dokumentów. Na tych kierunkach (bądź w przypadku kierunku filologia obca – modułach specjalizacyjnych), na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, będą kwalifikowane i zapraszane do dostarczenia dokumentów kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów. Ostateczne wyniki postępowania rekrutacyjnego będą znane 25 lipca.

Nadal mogą rejestrować się kandydaci na stacjonarne studia II stopnia – rejestracja potrwa do 23 lipca. Nabór na studia niestacjonarne będzie prowadzony do 10 września.

W sumie, z myślą o nowych studentach największa podlaska uczelnia na rok akademicki 2024/2025 przygotowała blisko 4,5 tys. miejsc na studiach I, II stopnia oraz jednolitych magisterskich,  zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku - bezpośrednio w Internetowej Rekrutacji Kandydatów lub w strefie Kandydata.