Prawniczka z UwB w senackim zespole ekspertów do spraw tworzenia systemu transplantacyjnego w Ukrainie

Prawniczka z UwB w senackim zespole ekspertów - grafika

Prof. zw. dr hab. Ewa Guzik-Makaruk z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku została zaproszona przez Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego do zespołu ekspertów ds. tworzenia systemu transplantacyjnego w Ukrainie. Wraz z wybitnymi polskimi transplantologami będzie uczestniczyć w pracach legislacyjnych oraz tworzyć ramy organizacyjne dla ukraińskiej transplantologii.

Inauguracja projektu dotyczącego wsparcia ukraińskiej transplantologii odbyła się 23 sierpnia w Senacie RP.  W pierwszym organizacyjnym spotkaniu z udziałem marszałka prof. Tomasza Grodzkiego i inicjatora projektu prof. Jerzego Sieńki, wzięli udział polscy eksperci oraz zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce Vitalii Bilyi.

Do grona ekspertów została zaproszona prawniczka z Uniwersytetu w Białymstoku prof. zw. dr hab. Ewa Guzik-Makaruk. Jej działalność w Krajowej Radzie Transplantacyjnej przez dwie kadencje i dorobek naukowy w tym obszarze są szeroko znane w środowisku prawniczym i medycznym. Za swoją monografię pt. „Transplantacja narządów, tkanek i komórek. Wybrane aspekty kryminologiczne i prawnokarne” otrzymała I Nagrodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.

- W zespole ekspertów powołanym przez Pana Marszałka osobiście jestem odpowiedzialna za pomoc stronie ukraińskiej w ukształtowaniu prawodawstwa na poziomie parlamentarnym Rady Najwyższej Ukrainy, jak i ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia. Udział w projekcie oczywiście nie wiąże się z jakąkolwiek gratyfikacją finansową na moją rzecz. Każdy z nas traktuje to jako dar naszej wiedzy, doświadczenia i serca dla potrzebujących pacjentów w Ukrainie – mówi prof. Ewa Guzik-Makaruk.

Dodaje, że główne cele senackiego projektu to: budowa nowoczesnego systemu prawnego i instytucjonalnego w obszarze przeszczepiania komórek, tkanek i narządów w Ukrainie, prowadzenie szkoleń ukraińskich transplantologów w polskich wiodących ośrodkach przeszczepiających narządy, tkanki i komórki oraz pomoc w budowaniu kampanii społecznych na rzecz dawstwa narządów w Ukrainie.

Kolejne spotkanie ekspertów, jak można przeczytać na stronie internetowej Senatu RP, ma odbyć się na początku października z udziałem ukraińskich specjalistów.