Prof. Andrzej Stupakiewicz z Brązowym Krzyżem Zasługi

08.03.2022

Prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył go dziś (8.03.2022) Artur Michalski - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi.

Uroczyste wręczenie odbyło się w siedzibie Rektoratu UwB. Wzięli w nim także prof. dr hab. Robert Ciborowski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku i dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB – prorektor ds. rozwoju.

Prof. Stupakiewicz pracuje w Katedrze Fizyki Magnetyków na Wydziale Fizyki UwB. Jego zainteresowania naukowe dotyczą takich zagadnień, jak nanostruktury magnetyczne, efekty magnetooptyczne liniowe i nieliniowe, fotomagnetyzm, procesy ultraszybkiej dynamiki, struktury domenowe, cyfrowa obróbka obrazów. Prof. Stupakiewicz, wraz ze swoimi współpracownikami, zaprezentował i rozwinął przełomową metodę ultraszybkiego zapisu informacji.