Prof. Wojciech Śleszyński z UwB z honorowym tytułem Kazachskiej Akademii Nauk

Prof. Wojciech Śleszyński

Prof. dr hab. Wojciech Śleszyński – badacz z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, a także dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - uhonorowany został przez Senat Instytutu Historii i Etnologii im. Walichanova Kazachskiej Akademii Nauk najwyższym wyróżnieniem: tytułem profesora honorowego. Do tej pory, w prawie 80-letniej działalności Instytutu, tylko 5 osób przed profesorem Śleszyńskim uzyskało to wyróżnienie.

W uzasadnieniu podkreślono, iż tytuł przyznany został „(…) za owocną pracę w zakresie dwustronnej współpracy naukowej pomiędzy historykami Republiki Kazachstanu i Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej”. Warto przypomnieć, że prof. dr hab. Wojciech Śleszyński od trzech lat przewodniczy z polskiej strony pracom tej Komisji. Do rąk polskich badaczy jeszcze w tym roku trafią pierwsze opublikowane i opracowane tomy dokumentów pozyskane z kazachstańskich archiwów.

Prof. Śleszyński kieruje Katedrą Badań Wschodnich i Międzynarodowych Stosunków Politycznych. Do jego naukowych zainteresowań należą m.in. historia i współczesność Polaków i Polonii na Wschodzie oraz losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir.