Rektorzy podlaskich uczelni i konsule honorowi spotkali się z marszałkiem województwa podlaskiego

24.09.2024
spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim

O wspólnych inicjatywach na rzecz rozwoju regionu, edukacji i zachęcania młodych ludzi do studiowania w Podlaskiem rozmawiali z marszałkiem województwa podlaskiego Łukaszem Prokorymem rektorzy największych białostockich uczelni oraz konsule honorowi, wśród których są przedstawiciele UwB. W spotkaniu wziął udział prof. dr hab. Mariusz Popławski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

- Uważam, że współpraca między przedstawicielami środowisk akademickich oraz konsularnych może przyczynić się do wypracowania cennych rozwiązań, które będą miały pozytywny wpływ na naszą wspólną przyszłość. Ufam, że stworzenie takiej platformy dialogu pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału regionu oraz budowanie trwałych relacji – mówił podczas poniedziałkowego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim (23.09.2024) marszałek Łukasz Prokorym.

Jednym z omawianych tematów było podjęcie wspólnych działań, które zachęcą młodych ludzi z regionu, ale też z Polski i z zagranicy do studiowania w województwie podlaskim.

- Jest to ważne nie tylko dla naszych uczelni, ale także dla wielu podlaskich przedsiębiorców, którzy już teraz mają problem ze znalezieniem dobrze przygotowanych pracowników. W tym kontekście przekonywaliśmy Pana Marszałka do wspólnych działań promocyjnych pod roboczym hasłem "Studiuj w Podlaskiem". Bardzo chcielibyśmy, aby także władze Białegostoku włączyły się w ten projekt. Nasza propozycja została bardzo pozytywnie przyjęta przez Pana Marszałka. Będziemy teraz pracować nad szczegółami tego projektu – mówi rektor UwB prof. Mariusz Popławski.

W spotkaniu z marszałkiem uczestniczyli także: rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Katarzyna Halicka prof. PB, Andrzej Parafiniuk – Konsul Honorowy Republiki Finlandii i przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Artur Olechno, prof. UwB  – Konsul Honorowy Republiki Łotewskiej i dziekan Wydziału Prawa, dr hab. Iwona Wrońska, prof. UwB – Konsul Honorowy Republiki Estońskiej (Wydział Prawa), Wojciech Strzałkowski – Konsul Honorowy Republiki Chorwacji, Ewa Moroz-Ustynowicz – Konsul Honorowy Rumunii, Jarosław Antychowicz – prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku i Konsul Honorowy Republiki Serbii, Stanisław Łuniewski – Konsul Honorowy Bośni i Hercegowiny, prof. Bogusław Kędra, oraz dyrektor Gabinetu Marszałka Karolina Stachnik oraz jej zastępca Paweł Dzienis.

Marszałek województwa poinformował zebranych, że zostanie utworzona rada gospodarcza przy marszałku, która będzie miała charakter niezależny, będzie głosem przedsiębiorców, ale także przedstawicieli uczelni z regionu. Jej przewodniczącym zostanie przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii i Honorowy Konsul Republiki Chorwacji Wojciech Strzałkowski.

Więcej: podlaskie.eu/spoleczenstwo/marszalek-spotkal-sie-z-konsulami-honorowymi-i-rektorami

Zdjęcia: Mateusz Duchnowski/Urząd Marszałkowski.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.