Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej - wernisaż i promocja albumu w OiFP

04.02.2022

W sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w Białymstoku od soboty (5 lutego 2022 r.) można będzie oglądać wystawę fotografii promującej album „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”, którego autorami są prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Wystawa odbywa się w ramach zimowej edycji Festiwalu Sztuka w Naturze „Ponowa” i współorganizowana jest przez Fundację Zwierz Podlaski.

Na wystawie można będzie zobaczyć około 50 zdjęć prezentujących jednen z najbardziej wyjątkowych kompleksów leśnych w Polsce – Puszczę Knyszyńską.

- Ostatnie pięć lat spędziliśmy na przemierzaniu najodleglejszych zakątków Puszczy, utrwalając jej ulotne piękno. Ulotne, gdyż Puszcza zmienia się na naszych oczach. Jej niegdysiejszy borealny charakter szybko zanika pod naciskiem potężniejącego globalnego ocieplenia. Brak śnieżnych zim, narastająca susza i huraganowe wiatry przebudowują las w niespotykanym wcześniej tempie. Świerki, do niedawna wizytówka Puszczy, masowo wymierają, ustępując miejsca grabom i lipom. Ale Puszcza trwa i będzie trwała, choć zmieniona, być może nie do poznania. Tym bardziej spieszyliśmy się, by podzielić się nią taką, jaką ją znamy – piszą autorzy albumu we wstępie do publikacji przygotowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.

Sobotni wernisaż, połączony z promocją albumu, rozpocznie się o godzinie 16.00 (ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wstęp wyłącznie za okazaniem zaproszenia). Fotografie będzie można oglądać do 13 marca 2022 r. od wtorku do niedzieli – w godzinach pracy kasy biletowej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji - https://www.oifp.eu/repertuar/sciezkami-puszczy-knyszynskiej/