SPiN Day 2023 w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Planetarium i Obserwatorium

Wizyta w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku i podróż po Układzie Słonecznym z astronomem, a także zajęcia w laboratoriach EpiCentrum Nauki – tak będzie wyglądać SPiN Day 2023 w Białymstoku. To święto nauki organizowane przez polskie centra nauki pod wspólnym szyldem Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka. W Białymstoku SPiN Day odbędzie się po raz drugi, i po raz drugi wspólnie tworzą go pod jednym hasłem „SPiNamy Białystok” - Centrum Popularyzacji Nauki UwB oraz EpiCentrum Nauki.

Tym razem do odkrywania tajemnic nauki zaproszeni zostali seniorzy – młodsi i starsi. Niezmiennie będzie ciekawie. Niezmiennie 10 listopada.

Już o godzinie 10:00 dla seniorów drzwi otwiera Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku. Goście obejrzą film o tym, jak ludzie spełnili swoje marzenie o lataniu. „Na skrzydłach marzeń” - to produkcja 3D, z piękną grafiką i oprawą muzyczną. Potem seniorów w podróż po Układzie Słonecznym zabierze astronom dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB z Wydziału Fizyki.

O godz. 11:30 na uczestników SPiN Day w Białymstoku czekać będzie już EpiCentrum Nauki, mieszczące się na terenie Stadionu Miejskiego. O tej porze rozpocznie się „SeniorLab”. EpiCentrum przygotowało fascynujące eksperymenty, które dostarczą wielu zaskakujących wrażeń, wszystko za sprawą użycia m.in. suchego lodu i ciekłego azotu. Zainteresowani dowiedzą się, jakie cuda kryją się za pozornie zwykłymi zjawiskami i substancjami.

W wydarzeniu uczestniczyć będą seniorzy z redakcji "Podlaskiego Seniora", z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Akademii Plus 50. Zainteresowanie wizytą w Planetarium i laboratoriach EpiCentrum było tak duże, że utworzona została dodatkowa grupa. O godz. 11:30 odbędzie się drugi seans i spotkanie z astronomem na terenie uniwersyteckiego kampusu przy ul. Ciołkowskiego, o godz. 13:00 kolejna odsłona „SeniorLab” – tym razem zajęcia o mikroskopach i z mikroskopami. Seniorzy dowiedzą się, jak działa mikroskop, przyjrzą się najmniejszym strukturom i zobaczą świat w zupełnie nowym świetle. Niezależnie od wieku, zawsze można odkrywać nowe tajemnice świata!