Sploty kultury. Narracje o kulturze w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

plakat

Wydział Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Uniwersytetu Witolda Wielkiego (Litwa) zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Sploty kultury. Narracje o kulturze w krajach Europy Środkowo-Wschodniej".

Jak zapowiadają organizatorzy: "Człowiek funkcjonujący w kulturze XXI wieku stoi wobec konieczności dokonywania nieustannych wyborów: między tym, co oferuje tradycja a tym, co przynosi (po)nowoczesność, między „być” a „mieć”, między dryfowaniem a odważnym stawianiem czoła wyzwaniom współczesnego świata. Tworzy tym samym nieszablonowe i twórcze narracje o ludzkiej egzystencji. Staje się autorem opowieści o życiu, o relacjach tego, co materialne z tym co niematerialne, duchowe, co przynależne do natury i do kultury. Tak rodzą się niepowtarzalne, tożsamościowe, wielowarstwowe historie. Interesują nas przepływy, ruchy, dyfuzje, nakładanie się, przenikanie, wpływy kształtujące opowieści w różnych sferach kultury (filmowej, serialowej, literackiej, artystycznej, w mediach społecznościowych). Tematem rozważań uczynimy też procesy ścierania się i łączenia obecne na styku kultur: tworzenia siatek pojęć (meshwork), znaczeń i relacji splatających i rozplatających się w różnych sytuacjach i dyskursach. Zwrócimy uwagę na zróżnicowane strategie bycia, które wyrażają się poprzez dryfowanie (drifting) czyli poddawanie się procesom kulturowym lub podróżowanie (journeying), czyli aktywne w nich uczestnictwo."

Szczegółowe informacje oraz program dostępne są pod adresem https://kulturoznawstwo.uwb.edu.pl/splotykultury