Spotkanie w 104. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z okazji 104. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Wydarzenie odbędzie się w środę, 29 listopada, o godz. 12 w sali konferencyjnej BU (kampus ul. Ciołkowskiego 1R, I piętro).

Jednym z punktów programu będzie prezentacja portretu prof. Edwarda Szczepanika, urodzonego w Suwałkach wybitnego ekonomisty i ostatniego premiera Rządu II RP na Uchodźstwie. Portret zostanie dołączony do Galerii Ostatnich Prezydentów na Uchodźstwie, już znajdującej się w Gabinecie.

Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie zmiany zaszły w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego przez ostatni rok, posłuchają o sesji prezydenckiej na Zamku Królewskim, a także poznają postęp prac nad powstaniem w Białymstoku pomnika ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie. Wydarzenie zakończy się wystąpieniem honorowego kustosza Gabinetu, emerytowanego profesora UwB Adama Czesława Dobrońskiego, które będzie poświęcone sylwetkom białostoczan w najbliższym otoczeniu Ryszarda Kaczorowskiego.

Od 2011 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej mieści się Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego, w którym prezentowane są książki i osobiste pamiątki po tym wielkim białostoczaninie.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.