Studenci UwB z ministerialnymi stypendiami

Grafika - rektorat UwB

Dwóch studentów Uniwersytetu w Białymstoku - Mateusz Szymański i Karol Zimnoch - otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2022/2023. Stypendia przyznawane są za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Mateusz Szymański studiuje dwa kierunki: biologię oraz biologię z przygotowaniem pedagogicznym na Wydziale Biologii. Wśród jego osiągnięć jest m.in. współautorstwo artykułu pt. „Echinocandins - structure, mechanism of action and use in antifungal therapy” w czasopiśmie naukowym „Journal of enzyme inhibition and medicinal chemistry” (140 punktów w wykazie MEiN).

Z kolei Karol Zimnoch to student Wydziału Filologicznego, na kierunku filologia polska. Jest m.in. autorem artykułu „»Mordujmy się!«. Dekonstrukcja polskiej tożsamości narodowej w Lilli Wenedzie Juliusza Słowackiego i teatralnej recepcji dramatu”, opublikowanego na łamach „Białostockich Studiów Literaturoznawczych” (40 pkt.) Jest też zaangażowany organizacyjnie i promocyjnie w realizację grantu „Pisma Henryka Sienkiewicza. Edycja krytyczna pierwsza. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości” (NPRH).

Obydwaj studenci uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach, na których wygłaszali referaty. Obaj otrzymali też wcześniej stypendia Prezydenta Miasta Białegostoku za rok 2021/2022.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki przyznawane jest na rok akademicki. Osiągnięcia naukowe lub artystyczne wskazywane we wnioskach muszą być związane z odbywanymi studiami. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość w tym roku wynosi 17.000 zł.

Wyróżnionym studentom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/