Tradycji stało się zadość. Jest kolejne drzewo rektorskie, uzupełniony został poczet rektorów

25.09.2024
grafika

Uroczyste odsłonięcie portretu prof. Roberta Ciborowskiego - rektora Uniwersytetu w Białymstoku w latach 2016-2024, a także posadzenie drzewa przed Rektoratem przez nowego rektora prof. Mariusza Popławskiego – te wydarzenia towarzyszyły pierwszemu posiedzeniu Senatu Uczelni nowej kadencji, które odbyło się w środę, 25 września.

Akwarelowy portret prof. Roberta Ciborowskiego namalowała malarka Maria Szypluk. Obraz dołączył do portretów wszystkich dotychczasowych rektorów Uniwersytetu w Białymstoku, znajdujących się Sali Senatu UwB.

- Pan Rektor Robert Ciborowski jest już byłym rektorem, ale są co najmniej dwa pozytywy: Pan Profesor może odpocząć od obowiązków administracyjnych. Zdaję sobie sprawę, jaki jest to ciężar, bo sam zaczynam wchodzić w tę funkcję i widzę jak wiele decyzji trzeba podejmować. Drugi pozytywny element, to właśnie odsłonięcie portretu – mówił podczas uroczystości obecny rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski.

- Dziękuję Państwu za te osiem lat. To było dobre osiem lat, ale jest tak jak Pan Rektor powiedział: teraz jest spokojniej – podkreślał były rektor prof. Robert Ciborowski, a obecnie dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów.

Nie tylko rektorskie portrety zostały w środę uzupełnione. Przed Rektoratem UwB pojawiło się kolejne drzewo rektorskie – brzoza papierowa. Wybrał ją i posadził, w obecności senatorów UwB, prof. Mariusz Popławski.

- Wybrałem brzozę, ponieważ moim zdaniem to jedno z najpiękniejszych drzew, często występujące w Polsce. Poza tym o brzozie mówiłem na spotkaniu wyborczym, a mam taką zasadę, że staram się dotrzymywać słowa – powiedział prof. Mariusz Popławski.

Brzoza papierowa to drzewo dorastające do wysokości 15-20 metrów, charakteryzuje się ozdobną korą z początku ciemnobrązową, z czasem śnieżnobiałą. Wśród drzewek rektorskich są też lipy, orzech włoski oraz wiąz.

Uniwersytet w Białymstoku został powołany w 1997 roku. Do tej pory największą podlaską uczelnią kierowali:

prof. Adam Jamróz (1997-2001)

prof. Marek Gębczyński (2001-2005)

prof. Jerzy Nikitorowicz (2005-2012)

prof. Leonard Etel (2012-2016)

prof. Robert Ciborowski (2016-2024).

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.