Transmisje z Rodzinnego Pikniku Naukowego w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

17.05.2024

Ponad 80 imprez, a wśród nich eksperymenty, pokazy, warsztaty, ciekawostki, gry i zabawy, spektakle. Taki jest Rodzinny Piknik Naukowy, który trwa na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej. Zapraszamy pasjonatów nauki w każdym wieku, zapraszamy całe rodziny, wstęp wolny, bawimy się do 15:00!

Zapraszamy pasjonatów nauki w każdym wieku, zapraszamy całe rodziny, wstęp wolny!

Koordynator tegorocznego PFNiS – Uniwersytet w Białymstoku zaprasza m.in. na piknik z fizyką i astronomią, naukową podróż w świat chemii, rzeźbienie w książkach, zakodowane ciekawostki z robotem Photon, czy eksperymenty matematyczne. Będzie można też zajrzeć do teatru cieni i fascynującego świata zwierząt, skontrolować jakość czekolady, zajrzeć do galerii strojów historycznych, a nawet sprawdzić swoje umiejętności sportowe z „Frankiem łowcą bramek”!

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zdradzi m.in. tajemnice medycyny i farmacji, zapozna zainteresowanych z nowoczesną fizjoterapią oraz profilaktyką zaburzeń narządu głosu i słuchu, udzieli porad i konsultacji dietetycznych, pokaże jak udzielać pierwszej pomocy m.in. u niemowląt i dzieci.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina –  Filia w Białymstoku zaprasza na Koncert Big-Bandu UMFC Filii w Białymstoku pod dyrekcją Tomasza Witka. W programie popularne standardy muzyki rozrywkowej.

Politechnika Białostocka zaprasza m.in. na poznawanie lasu poprzez zabawę i do świata w obiektywie mikroskopu. Będą też prezentacje np. jak nauczyć robota przemysłowego „ludzkich” ruchów, kreatywne biblioteczne warsztaty, czy pokaz judo (techniki bezpiecznych upadków, rzutów i chwytów).

Akademia Łomżyńska oferuje m.in. ścieżkę sensoryczną dla dzieci, warsztat Samobadanie – klucz do zdrowia, czy na zajęcia z pedagogiki zabawy.

Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych zaprasza na turniej szachowy o puchar Rektora WANS, a także na pokaz układu fitness.

Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprasza m.in. do strefy gier retro, magicznego świata zwierząt, a także na warsztaty młodego artysty.

Wyższa Szkoła Medyczna ma w swojej ofercie m.in. konsultacje kosmetologiczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy, a także kolorowy świat chemii.

Epi-Centrum Nauki BPTN proponuje m.in. stanowisko doświadczeń z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu czy stanowisko doświadczalne z generatorem Van Der Graffa i lampą Tesli.

Na pikniku będzie też stoisko promocyjno-edukacyjne Urzędu Statystycznego w Białymstoku, na którym znajdą coś dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci.

Partnerami wydarzenia są: Prezydent Miasta Białegostoku, Stadion Miejski oraz Urząd Statystyczny w Białymstoku.

XX PFNiS finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Festiwal wsparł także Prezydent Miasta Białegostoku.