Twórcze pisanie – nowość w ofercie Wydziału Filologicznego UwB

studenci UwB przy stole

Nowa propozycja na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia pojawiła się w ofercie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. To twórcze pisanie. Program kierunku został tak skonstruowany, aby jego absolwenci potrafili tworzyć zarówno teksty literackie, jak i użytkowe, czyli np. krytycznoliterackie, publicystyczne, reklamowe czy popularnonaukowe.

Studenci twórczego pisania zdobędą wiedzę o światowej, polskiej oraz regionalnej literaturze i kulturze. Poznają specyfikę różnych gatunków literackich, dziennikarskich czy reklamowych, podstawy stylistyki i retoryki, strategie narracyjne i marketingowe. Na warsztatach kreatywnego pisania będą realizować swoje twórcze pomysły w różnych formach tekstowych (artystycznych, użytkowych), doskonalić zdolności w konstruowaniu fabuły czy kreowaniu postaci. Ponadto dowiedzą się, jak funkcjonuje rynek wydawniczy i księgarski, jakie mogą być formy przedsiębiorczości w zakresie twórczości literackiej, zapoznają się z podstawami prawa autorskiego. Nauczą się redakcji i edycji tekstu oraz poznają nowoczesne narzędzia wspierające proces pisania.

- To kierunek stworzony z myślą zarówno o osobach, w których drzemią talenty literackie, jak i tych, którzy myślą o innych formach pracy ze słowem. Absolwenci twórczego pisania mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze usług medialnych, agencjach prasowych i reklamowych, portalach internetowych, wydawnictwach, w instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych, ale też w instytucjach administracyjnych lub samorządowych, np. w roli rzecznika prasowego czy redaktora stron internetowych – mówi prof. dr hab. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego. - Wśród młodych ludzi jest mnóstwo osób kreatywnych, które u nas będą mogły udoskonalić swoje zdolności językowe, rozwinąć twórczy potencjał, ale też poznać praktyczne, a nawet rynkowe uwarunkowania takiej działalności. Studenci poznają ciekawych, znanych pisarzy i twórców kultury, którzy poprowadzą zajęcia i warsztaty. Nauczą się od doświadczonych twórców, jak napisać np. scenariusz słuchowiska radiowego, poznają tajniki życia kulturalnego w kraju i regionie. Wykładowcami kierunku będą też osoby, które albo same parają się literaturą, albo biorą udział w ogólnopolskim życiu literackim, na przykład jako jurorzy ważnych konkursów literackich. Jest to kierunek dla osób ogarniętych pasją pisania, tworzenia, ale równocześnie doskonalący konkretne umiejętności pozwalające na znalezienie ciekawej pracy.

Twórcze pisanie jest trzecim kierunkiem na studiach I stopnia w aktualnej ofercie Wydziału Filologicznego UwB. Kandydaci będą mogli rekrutować się również na filologię polską, a także filologię (tu do wyboru jest 9 modułów specjalizacyjnych w zakresie filologii angielskiej, francuskiej i rosyjskiej). W przygotowaniu jest ponadto nowy program dla kierunku lingwistyka stosowana.