UCK zaprasza na jednoaktowy singspiel "Bastien i Bastienne"

Bastien i Bastienne plakat

Uniwersyteckie Centrum Kultury i Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku zapraszają na singspiel w jednym akcie "Bastien i Bastienne" z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, do słów Friedricha Wilhelma Weiskerna. Singspiel zostanie zaprezentowany 27, 28 i 29 stycznia, początek o godz. 18.

Wejściówki są bezpłatne – przy rezerwacji należy podać, że jest się pracownikiem lub studentem UwB. Odbiór wejściówek – na miejscu, przed wydarzeniem. Rezerwacje: Magdalena Borkowska, magdalena.borkowska@stud.chopin.edu.pl.

"Bastien i Bastienne" to skomponowany przez dwunastoletniego Wolfganga Amadeusza Mozarta, do libretta Friedricha Wilhelma Weiskerna, jednoaktowy singspiel, złożony z dwunastu arii przeplatanych śpiewanymi recytatywami i dialogami. Utwór nawiązuje do dzieł fetes champetre czy fetes galante – odwołujących się do idei pastoralnych spotkań towarzyskich, podczas których na osiemnastowiecznych dworach, w pałacowych parkach i ogrodach przedstawiano pasterskie sceny, często okraszone wątkiem miłosnym.

Singspiel zostanie zaprezentowany w formie scenicznej w wykonaniu studentów wokalistyki i instrumentalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Filii w Białymstoku. Historia zakochanej, choć powątpiewającej w wierność swego wybranka Bastiena, pasterki Bastienne oraz pomagającego w zażegnaniu konfliktu wiejskiego czarodzieja Colasa będzie opowiedziana przez wykonawców w konwencji nawiązującej do commedii dell’arte. Poza środkami wokalnymi i aktorskimi, młodzi wokaliści sięgną po środki wyrazu zapożyczone z teatru ożywionej formy. Śpiewającym aktorom towarzyszył będzie zespół muzyczny.

Scenariusz skompilowany w oparciu o opracowania autorstwa Marka Kulikowskiego i Barbary Bielaczyc.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Chomczyk
Polskie tłumaczenie i opracowanie recytatywów: Adam Zdunikowski, Anna Krzysztofik-Buczyńska
Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Anna Krzysztofik-Buczyńska
Kierownictwo wokalne: Cezary Szyfman