Uniwersyteckie czasopisma w ministerialnym wykazie czasopism punktowanych

20.07.2023
czasopisma wydawane przez Wydawnictwo UwB

Ponad 20 czasopism wydawanych przez Uniwersytet w Białymstoku i jego jednostki znalazło się w najnowszym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, który opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Szczególnie docenione zostały Białostockie Studia Prawnicze oraz Rocznik Teologii Katolickiej, którym przyznano po 200 punktów.

Komunikat w sprawie wykazu czasopism naukowych i materiałów z konferencji międzynarodowych wydał 17 lipca 2023 r. Minister Edukacji i Nauki.

- W środowisku akademickim zaktualizowany wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji budzi wiele dyskusji. Przede wszystkim podnosi się przyznanie wysokiej punktacji wielu polskim czasopismom w porównaniu do tych wydawanych zagranicą. Druga dyskutowaną kwestią jest przypisanie do czasopism dyscyplin naukowych, które zostały powołane pod koniec 2022 roku - mówi prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej. - Z punktu widzenia Uniwersytetu w Białymstoku bardzo ważne jest, iż w nowym wykazie czasopism znalazło się ponad 20 wydawanych w naszej uczelni. To uznanie dla naszego środowiska akademickiego oraz ciężkiej pracy redaktorów, rad naukowych, recenzentów oraz Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, bez których ten sukces byłby niemożliwy.

Podkreśla, że szczególny powód do dumy dają nam Białostockie Studia Prawnicze oraz Rocznik Teologii Katolickiej, którym przypisano po 200 pkt. oraz dwa najdłużej wydawane na uczelni czasopisma, tj. Studies in Logic, Grammar, and Rethoric, a także Formalized Mathematics, którym przyznano po 140 pkt.

- Większość naszych pozostałych czasopism znacząco podniosło punktację w stosunku do poprzedniej, co też jest bardzo dużym sukcesem – dodaje prorektor UwB prof. Izabela Święcicka.

Czasopisma wydawane przez uczelnię oraz jednostki UwB (wydziały, instytuty, katedry), które znalazły się w ministerialnym wykazie:

• Studies in Logic, Grammar and Rhetoric - 140 punktów (Instytut Filozofii)
  • Formalized Mathematics - 140 punktów (Instytut Informatyki)
  • Rocznik Teologii Katolickiej -200 punktów (Katedra Teologii Katolickiej)
  • Studia Teologii Dogmatycznej - 40 punktów (Katedra Teologii Katolickiej)
  • Elpis - 40 punktów (Katedra Teologii Prawosławnej)
  • Optimum. Economic Studies - 70 punktów (Wydział Ekonomii i Finansów)
  • Crossroads. A Journal of English Studies - 70 punktów (Wydział Filologiczny)
  • Białostockie Studia Literaturoznawcze - 70 punktów (Wydział Filologiczny)
  • Linguodidactica - 40 punktów (Wydział Filologiczny)
  • Studia Wschodniosłowiańskie - 40 punktów (Wydział Filologiczny)
  • Białostockie Archiwum Językowe - 20 punktów (Wydział Filologiczny)