Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował z kolejną uczelnią z Chin

28.05.2024

Na Uniwersytecie w Białymstoku gościła dziś (28.05.2024) delegacja z Shandong University of Political Science and Law (SUPL). Przedstawiciele władz obu uczelni podpisali porozumienie o współpracy.

Dokument sygnowali dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB – prorektor ds. kształcenia oraz prof. Xiangyun Zhang – rektor uczelni z Chin. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. prof. dr hab. Mariusz Popławski – dziekan Wydziału Prawa, rektor elekt UwB oraz dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB - prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, a także Anna Maj – kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Jak mówił dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku jest uczelnią stosunkowo młodą, ale ambitną, a nawiązana współpraca nie tylko może przynieść obu uczelniom korzyści, ale też przyczynić się do ich rozwoju. Prof. Xiangyun Zhang przypomniał, że prowincja Shandong ma bogatą historię i tradycję (jest uważana za miejsce urodzin Konfucjusza), natomiast opisując swój uniwersytet zwrócił uwagę, że ma on podobną liczbę studentów, co największa podlaska uczelnia.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwościach współpracy pomiędzy SUPL i UwB w obszarze dydaktyki i nauki. Uczelnia z Chin, choć w jej strukturze jest 10 różnych wydziałów, w tym dziennikarski, ekonomiczny czy filologiczny, specjalizuje się w szczególności w prawie (m.in. karnym i międzynarodowym) oraz kryminologii. Dziekan Wydziału Prawa UwB prof. Mariusz Popławski podkreślał, że Uniwersytet w Białymstoku i kierowany przez niego wydział mają doświadczenie we współpracy z chińskimi partnerami. Studenci z tego kraju przyjeżdżali na UwB m.in. w ramach programu non-degree, a w 2022 na Wydziale Nauk o Edukacji swój doktorat obroniła doktorantka z Chin.

Rozmowy dotyczyły także możliwości współpracy w obszarze nauki, m.in. wykładów gościnnych, udziału w organizowanych przez obie uczelnie konferencjach i seminariach naukowych, współpracy publikacyjnej.

Delegacja Shandong University of Political Science and Law miała też okazję obejrzeć kampus UwB, a także spotkać się z trójką studentów z Chin, którzy aktualnie przebywają na wymianie na Uniwersytecie w Białymstoku.

SUPL jest czternastą uczelnią z Chin, z którą UwB zawiązał współpracę w ostatnich latach.