Uniwersytet w Białymstoku na kongresie ERACON 2023

03.07.2023
Prof. dr hab. Izabela Święcicka i dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak

Prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku oraz dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak, prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji ds. współpracy międzynarodowej, reprezentowały największą podlaską uczelnię na międzynarodowym kongresie ERACON 2023. Kongres adresowany jest do koordynatorów, przedstawicieli władz uczelni, badaczy i praktyków zajmujących się programem Erasmus.

Tegoroczna, 19. edycja kongresu, organizowanego przez European Association of Erasmus Coordinators (EAEC, Europejskie Stowarzyszenie Koordynatorów Erasmus), odbyła się w dniach 26-30 czerwca w Rzymie, na "Tor Vergata" University of Rome. Wzięło w niej udział ponad 250 reprezentantów szkół wyższych i organizacji pozarządowych z całej Europy oraz urzędników Komisji Europejskiej, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją programu Erasmus+ w latach 2021-2027. Program kongresu obejmował zarówno warsztaty, prezentacje, wykłady, dyskusje panelowe, jak i specjalne sesje: Erasmus Go-Exchange Fair i U2U (university to university meetings), dające możliwość indywidualnych spotkań pomiędzy reprezentantami uczelni biorącymi udział w tym wydarzeniu.

- Stoisko Uniwersytetu w Białymstoku w strefie U2U cieszyło się dużym zainteresowaniem przedstawicieli uczelni z Turcji, Cypru, Rumunii i Francji, którzy zadeklarowali chęć podpisania umów międzyinstytucjonalnych w ramach programu Erasmus+ w różnych dyscyplinach naukowych, takich jak nauki biologiczne, prawo, informatyka, pedagogika oraz ekonomia i finanse - relacjonuje prorektor Izabela Święcicka.

- Podczas rozmów w formule U2U dużo miejsca poświęciliśmy także organizacji praktyk zagranicznych dla studentów, które stanowią znakomitą okazję do zdobycia nowej wiedzy i kompetencji cenionych przez pracodawców - dodaje dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak.

Kongres ERACON to ważne wydarzenie nie tylko z punktu widzenia zawierania partnerstw z innymi uczelniami, ale także podejmowania refleksji i dyskusji nad pożądanymi zmianami, by program Erasmus uczynić zarówno atrakcyjnym, jak i użytecznym z punktu widzenia rozwoju osobistego i zawodowego jego beneficjentów.

- Jestem przekonana, że partnerstwa zainicjowane podczas tegorocznego kongresu przyczynią się do wzmocnienia międzynarodowej współpracy Uniwersytetu w Białymstoku oraz zwiększenia liczby studentów i nauczycieli akademickich przyjeżdżających z zagranicy i wyjeżdżających za granicę - podsumowuje prof. Izabela Święcicka.