Uniwersytet w Białymstoku podpisał porozumienie o współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku

insp. Kamil Borkowski, prof. Robert Ciborowski, prof. UwB Jarosław Matwiejuk

Współpracę m.in. w zakresie nauki, dydaktyki, bezpieczeństwa, szkoleń, rozwoju zawodowego, a także wymiany doświadczeń i wiedzy przewiduje porozumienie, które dziś (14 marca 2024 r.) podpisali rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Robert W. Ciborowski oraz inspektor Kamil Borkowski - komendant wojewódzki policji w Białymstoku.

Umowa o współpracy została zawarta w Rektoracie UwB, podczas konferencji prasowej. W spotkaniu uczestniczył także prorektor ds. rozwoju dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB, który odpowiada m.in. za tego typu partnerstwa na uczelni.

- Bardzo się cieszę, że możemy taką umowę podpisać. Wierzę, że pozwoli nam współpracować w wielu różnych obszarach i wiele tych obszarów uczyni lepszymi – mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski. - Pierwszy z nich to dydaktyka. Mamy w ofercie takie kierunki, które bezpośrednio są związane z pracą w policji np. prawo, kryminologia i kryminalistyka, którą uruchamiamy w tym roku, ale też ekonomia, socjologia, pedagogika, praca socjalna, czy chemia kryminalistyczna. Na pewno są one w obszarze zainteresowania takich instytucji, jak policja. Chcemy też współpracować w zakresie bezpieczeństwa – wymieniał.

Insp. Kamil Borkowski zwracał z kolei uwagę, że podpisana umowa to także wymiana doświadczeń, informacji, wiedzy.

- Liczę, że studenci będą trafiali na praktyki do komendy wojewódzkiej i do jednostek garnizonu podlaskiego, a także że będą zasilali nasze szeregi. Zapraszamy. Liczę też, że doświadczenia z poszczególnych wydziałów uczelni będą wykorzystywane w naszej pracy – podkreślał komendant wojewódzki policji w Białymstoku.

Jak przypomniał podczas konferencji prof. UwB Jarosław Matwiejuk, podpisana umowa jest wieloaspektowa i umożliwia współpracę we wszystkich formach, które dopuszcza prawo.

- Bez policji nie ma bezpiecznego państwa. Uniwersytet w Białymstoku chce współpracować z policją, chce pomóc rekrutować znakomitych specjalistów, chce pomagać w każdym innym aspekcie, od nauki poprzez praktykę, wymianę doświadczeń i prewencję. Jest to ważny dla nas moment – mówił prorektor UwB ds. rozwoju.

Jak podkreślał rektor prof. Robert Ciborowski, nie jest to pierwsze porozumienie między uniwersytetem a policją, natomiast to właśnie podpisane jest najszersze, jeżeli chodzi o zakres współpracy.