Uniwersytet w Białymstoku przystąpił do European University Association (EUA)

grafika

To organizacja, która zrzesza ponad 850 europejskich uczelni z 49 krajów, odgrywa kluczową rolę w Procesie Bolońskim i wpływaniu na politykę UE w zakresie szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz innowacji. Teraz do Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów dołączył także Uniwersytet w Białymstoku. - Przystąpienie do EUA jest ogromnym krokiem ku większemu i szybszemu umiędzynarodowieniu naszej uczelni – podkreśla prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

European University Association to największa organizacja reprezentująca europejskie instytucje szkolnictwa wyższego. Powstała w 2001 roku, a wśród jej członków jest m.in. ok. 40 uczelni z Polski oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

- European University Association, z 17 mln studentów w ponad 850 uczelniach różnego typu, kształtuje przyszłość Europy i całego świata oraz wpływa na rozwój społeczeństw, ekonomii i kultury. Dołączamy do rodziny uniwersytetów europejskich, w których są utrzymywane najwyższe standardy kształcenia i badań. Przynależność do tej rodziny pozwoli na udział naszych naukowców, studentów i doktorantów w różnorodnych międzynarodowych projektach, wydarzeniach, konferencjach i seminariach – wymienia prof. Izabela Święcicka.

Korzyści z członkostwa w EUA jest więcej. To m.in. wzmocnienie roli uniwersytetu na arenie międzynarodowej, szeroka sieć kontaktów i tworzenie partnerstw, dostęp do wiedzy, która przyczynia się do strategicznego rozwoju instytucji (członkowie uczestniczą w wielu forach skoncentrowanych na szkolnictwie wyższym i badaniach), czy wymiana informacji na temat szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Organizacja reprezentuje także sektor edukacji na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski).

- EUA to wspólny głos uniwersytetów europejskich na arenie międzynarodowej. Dobrze, że UwB mówi tym samym głosem, co większość uniwersytetów europejskich i stawia na doskonałość naukową, jakość kształcenia oraz mobilność naukowców, studentów i doktorantów – dodaje prorektor UwB.

Nad wnioskiem o członkostwo UwB w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów pracowała prof. Izabela Święcicka wraz z Działem Współpracy Międzynarodowej przy wsparciu Działów: Spraw Studenckich, Dydaktyki, Spraw Osobowych, Nauki, Biura Rektora oraz Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Uniwersytety członkowskie.