Uniwersytet w Białymstoku w gronie sygnatariuszy CoARA

prof. dr hab. Izabela Święcicka i dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak, prof. UwB

W styczniu 2024 r. Uniwersytet w Białymstoku, przystąpił do Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) i został jednym z sygnatariuszy „Porozumienia w sprawie reformy oceny badań naukowych”, a w maju rozpoczął intenswną pracę jako pełnoprawny członek oddziału krajowego CoARA.

CoARA to koalicja instytucji europejskich i pozaeuropejskich, które w lipcu 2022 r. zawarły porozumienie o współpracy na rzecz reformy systemu oceny badań naukowych. Do Koalicji należy już 646 organizacji. Polska jest reprezentowana przez ponad 50 instytucji, w tym Uniwersytet w Białymstoku.

- CoARA powstała jako odpowiedź na raport Komisji Europejskiej, pt. „Towards a reform of the research assessment system”, wskazujący na potrzebę zmian obecnych zasad w ocenie badań – podkreśla prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej. - Członkowie koalicji dążą do wypracowania wspólnej wizji i kierunków reformy systemu oceny badań, naukowców i organizacji prowadzących badania naukowe. Nadrzędnym celem CoARA jest maksymalizacja jakości badań naukowych – dodaje prof. Izabela Święcicka.

Porozumienie zobowiązuje sygnatariuszy do uwzględniania dziesięciu wytycznych dotyczących oceny badań naukowych, w tym m.in.: różnorodności form udziału w rozwoju nauki, zindywidualizowanych ścieżek karier naukowych, zgodnych z charakterem prowadzonych badań, systemu ocen opartego na kryteriach jakościowych, przede wszystkim z wykorzystaniem opinii eksperckich (peer review), traktowania wskaźników bibliometrycznych jako elementów pomocniczych, unikania stosowania wyników rankingów uczelni w ocenie badań. Struktura CoARA obejmuje 13 tematycznych grup roboczych oraz oddziały krajowe (National Chapter).

- Grupy robocze stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w określonych obszarach tematycznych (np. ocena kryteriów ścieżek kariery akademickiej, ocena wniosków grantowych czy ocena działalności naukowo-badawczej w naukach społecznych i humanistycznych) oraz wypracowywania nowych rozwiązań, ich wdrażania, pilotowania i monitorowania w różnych krajach i systemach – wyjaśnia dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak, prof. UwB, która z ramienia naszej uczelni zajmuje się sprawami CoARA w Komisji Europejskiej oraz w oddziale krajowym.

- Przystąpienie Uniwersytetu w Białymstoku do CoARA to znakomita szansa dla naszych naukowców do włączenia się w dyskusję na temat nowych kryteriów, narzędzi i procesów oceny działalności naukowo-badawczej zarówno pracowników jak i jednostek naukowych – wskazuje prof. prorektor uczelni ds. nauki i współpracy międzynarodowej.