UwB rozwija współpracę z hiszpańskimi partnerami

14.03.2023
 Prorektor UwB prof. dr hab. Izabela Święcicka i dr Agnieszka Piekutowska, z Wydziału Ekonomii i Finansów podczas wizyty w Hiszpanii.

W dniach 6-9 marca 2023 r. prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz dr Agnieszka Piekutowska, prodziekan ds. współpracy instytucjonalnej i umiędzynarodowienia Wydziału Ekonomii i Finansów, odbyły wizyty monitujące w Hiszpanii. Spotkały się z przedstawicielami Uniwersytetu w Alicante oraz trzech uczelni madryckich: Uniwersytetu Karola III, Uniwersytetu Complutense oraz Uniwersytetu Króla Juana Carlosa.

Celem wizyt była wymiana doświadczeń z zakresu współpracy międzynarodowej obejmującej mobilność studentów i nauczycieli akademickich, ale także międzynarodową współpracę naukową.

- To były niezwykle owocne spotkania. Dyskusje z przedstawicielami uczelni partnerskich w Hiszpanii obfitowały w nowe pomysły na współpracę – podkreśla prof. Izabela Święcicka. - Opinie naszych partnerów na temat dotychczasowej współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku są budujące i stanowią bardzo dobrą podstawę do jej pogłębiania i poszerzania. Stąd, w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać jeszcze bardziej dynamicznej współpracy z hiszpańskimi uczelniami, m.in. w formule międzynarodowych szkół letnich – dodaje prorektor.

W ramach Programu Erasmus hiszpańscy studenci do tej pory najczęściej wybierali w Uniwersytecie w Białymstoku programy dydaktyczne oferowane przez Wydział Ekonomii i Finansów, Wydział Prawa, Wydział Filologiczny oraz Instytut Socjologii.

- Podczas spotkań rozmawialiśmy m.in. o potrzebie rozszerzenia form mobilności studentów i nauczycieli akademickich w ramach już istniejących umów. Hiszpańscy partnerzy zadeklarowali ponadto gotowość podpisania porozumień o współpracy również z innymi jednostkami naszej uczelni. Hiszpanie chcą u nas studiować m.in. pedagogikę, stosunki międzynarodowe oraz kierunki z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Nasi partnerzy czekają też na studentów z UwB, oferując im szeroki wachlarz przedmiotów i kursów w języku angielskim oraz hiszpańskim – relacjonuje dr Agnieszka Piekutowska.

Jak podkreślają przedstawicielki Uniwersytetu w Białymstoku po wizycie monitującej w Hiszpanii, zarówno władze największej podlaskiej uczelni, jak i reprezentanci współpracujących z nią uniwersytetów hiszpańskich potwierdzają korzyści płynące ze współpracy oraz deklarują jej dalszy dynamiczny rozwój. Jedną z form potencjalnej kooperacji, która była omawiana, jest prowadzenie wspólnych projektów badawczych.