UwB w światowym rankingu – wśród 9% najlepszych

kampus

Uniwersytet w Białymstoku po raz kolejny odnotowany został w rankingu przygotowanym przez Center for World University Rankings (CWUR). Autorzy zestawienia ocenili ponad 20,5 tys. instytucji naukowych na świecie. Ranking obejmuje 2 tys. najlepszych z nich. Największa podlaska uczelnia znalazła się na 1844. pozycji w zestawieniu ogólnym, zaś pod względem realizowanych badań – na 1771.

Rankingi CWUR publikowane są od 2012 roku. Ich twórcy biorą pod uwagę m.in. jakość edukacji i wyniki badań (liczbę prac naukowych, publikacji w prestiżowych czasopismach czy cytowania). W tegorocznym zestawieniu znalazło się 40 instytucji z Polski (uniwersytetów, politechnik, uniwersytetów medycznych, instytutów PAN). UwB zajął wśród nich 36. miejsce, a wśród uniwersytetów klasycznych - 12.

- Cieszy mnie zwłaszcza dobry wynik naszej uczelni pod względem jakości realizowanych u nas badań i ich efektów. W ostatnich latach uniwersytet wiele zainwestował w infrastrukturę: poprawił się komfort pracy naukowców, przybyło specjalistycznego sprzętu i aparatury, także tej zakupionej z grantów, jakie zdobywają nasi badacze. Jestem przekonana, że to przyczynia się do lepszych publikacji, większej liczby wynalazków i patentów, a to z kolei wpływa na naszą pozycję w rankingach. Gratulacje i podziękowania należą się wszystkim pracownikom UwB, których sukcesy złożyły się na ten wynik – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Wyniki rankingu można znaleźć na stronie internetowej Center for World University Rankings