VI Forum Dyrektorów Szkół na Wydziale Filologicznym

Forum dyrektorów szkół

W ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku ze szkołami ponadpodstawowymi Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, wspólnie z Centrum Popularyzacji Nauki, zorganizował we wtorek, 12 kwietnia, VI Forum Dyrektorów Szkół. W spotkaniu udział wzięło 24 dyrektorów i nauczycieli języka polskiego z Białegostoku, jak i dalszych części regionu, np. z Czyżewa czy Olecka.

To forum pod wieloma względami było wyjątkowe. Zgromadzonych gości powitali prorektor UwB ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB  oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UWB. Pedagogów witał również w gościnnych progach Wydziału dziekan prof. dr hab. Jarosław Ławski. Uczestników spotkania zapraszał do współdziałania i jako przykład podał tworzoną klasę uniwersytecką o profilu humanistycznym w I LO w Olecku. Mowa była też o ofercie wydziału skierowanej do szkół np. Tydzień z Filologią UwB, Mistrzowskie Prelekcje, Noc Anglistów, Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Wydział aktywnie bierze udział także w wydarzeniach literackich, takich jak Festiwal Zebrane, czy współorganizuje Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Markowej.

Poza tym Wydział Filologiczny uczestniczy w uniwersyteckim programie tutorskim „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca” skierowanym do uzdolnionej młodzieży.

Podczas spotkania dr Ewa Gorlewska wraz z dr Elżbietą Jurkowską zaprezentowały opracowanie wybranych zagadnień egzaminacyjnych do nowej matury z języka polskiego. Opracowanie takie dostępne jest w Repozytorium UwB https://repozytorium.uwb.edu.pl/.

Podczas spotkania mowa była o osiągnięciach naukowych wydziału i publikacjach pracowników naukowych – wybrane wydawnictwa uczestnicy spotkania mogli otrzymać na miejscu.

Można było dowiedzieć się także o szerokiej ofercie kształcenia Wydziału Filologicznego: https://filologia.uwb.edu.pl/kandydat/studia-pierwszego-stopnia.

Kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka polecała nauczycielom i dyrektorom stronę internetową www.szkoly.uwb.pl, gdzie zebrane zostały wykłady i warsztaty proponowane przez wszystkie wydziały, a także ofertę Planetarium i Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Mówiła także o majowym XIX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na który Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 140 wydarzeń.

Na zakończenie dr Sara Moroz zaprezentowała próbkę warsztatu filologa na materiale pewnego rękopisu, aby dowieść, że naukowe dociekania mogą być bardzo przyjemne dla zmysłów.

Nad całością Forum czuwała prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału dr Beata Wyszyńska oraz wydziałowy zespół ds. promocji.