VIII ogólnopolska konferencja z cyklu „Nowy regionalizm w badaniach literackich“

09.12.2022

„Warstwy ludu” – chłopki, chłopi i inni w literaturach regionalnych (XX-XXI wiek) – to tytuł VIII ogólnopolskiej konferencji z cyklu „Nowy regionalizm w badaniach literackich“.  Naukowe spotkanie odbędzie się w dniach 15-16 grudnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencję zorganizowały Katedra Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych UwB, Zakład Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych, Zespół Badań Regionalnych we współpracy z Galerią Arsenał.

W obradach wezmą udział badacze m.in. z Białegostoku, Krakowa, Poznania, Olsztyna, Wrocławia i Zielonej Góry, od lat zaangażowani w badania prowadzone pod hasłem nowego regionalizmu.

- Można będzie usłyszeć referaty dotyczące twórczości Mariana Pilota, Andrzeja Stasiuka, Edwarda Redlińskiego, Andrzeja Mencwela czy Justyny Kulikowskiej, poczucia godności kaszubskich chłopów i strategii emancypacyjnych chłopskich pamiętnikarek. Wspólnie zastanowimy się nad przebiegiem oraz konsekwencjami „zwrotu ludowego“, który dokonał się w humanistyce i myśleniu społecznym na przestrzeni ostatnich lat – zapowiada dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

Obrady będą toczyły się w sali 47 w siedzibie Wydziału Filologicznego UwB (Plac NZS 1).

Można je śledzić stacjonarnie bądź online. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej uczelni.

Program konferencji pdf