Dr Wojciech Walczak na czele Zespołu ds. polonijnych

28.03.2024

Dr Wojciech Walczak z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB pokieruje pracami nowo powstałego Zespołu ds. polonijnych w Gabinecie Marszałka Senatu RP. Na szefa Zespołu został powołany 26 marca 2024 r., przez minister Ewę Polkowską - szefową Kancelarii Senatu.

- Polonia jest jednym z priorytetów pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Senatu RP. Po latach wróciły wreszcie do Senatu środki na współpracę z Polonią i Polakami za granicami RP. Rolą Zespołu ds. polonijnych, powołanego w tym tygodniu, jest przede wszystkim koordynacja zadań zgłaszanych przez podmioty działające na rzecz spraw polonijnych. Jest to mocny sygnał, zresztą nawiązujący do rozwiązań wypracowanych jeszcze w końcówce lat 20. XX w., że Senat jest opiekunem Polonii na świecie i odzyskał do tego narzędzia w postaci środków finansowych – mówi dr Wojciech Walczak.

Fot. - archiwum prywatne dr. W. Walczaka