Woda bohaterką 12. edycji Nocy Biologów na Wydziale Biologii UwB

16.01.2023

Co skrywa dno jeziora, Makrokosmos w mikroskali, Co w wodzie piszczy, Liczy się każda kropla, Wodny świat ciemną nocą – m.in. na takie spotkania mogli liczyć uczestnicy Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która odbyła się w piątek, 13 stycznia. Była to już 12. edycja tej akcji na UwB, a motywem przewodnim imprezy była „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

W ramach dwóch bloków wykładowo-dyskusyjnych organizowanych przez Bibliotekę Wydziału Biologii i prowadzonych przez Andrzeja „Petela” Petelskiego uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień na temat wody i jej znaczenia w przyrodzie (dr hab. Elżbieta Jekatierynczuk-Rudczyk, prof. UwB), mikroplastiku w wodzie (dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB), roli torfowisk (dr hab. Danuta Drzymulska, prof. UwB) oraz żyjących na bagnach łosiach (prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz). Z kolei dr hab. Magdalena Grabowska, prof. UwB opowiadała o mikroskopijnych organizmach roślinnych, dr hab. Maciej Karpowicz opowiadał o tym, co może morze, dr Adam Hermaniuk przedstawił płazy i ich środowisko życia, natomiast mgr Adam Zbyryt opowiadał o ptakach, które żyją w pobliżu środowisk wodnych.

Dr Marek Bartoszewicz z kolei opowiadał o cholerze i roli wody w rozprzestrzenianiu się tej choroby. Przy okazji opowiedział o ciekawych kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale. Zachęcał do studiowania Biologii, która oferuje studentom możliwość wyboru jednej z trzech atrakcyjnych specjalności, Mikrobiologii będącej odpowiedzią na deficyt specjalistów w tym zakresie oraz Ekobiznesu pozwalającego zdobyć kwalifikacje m.in. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i racjonalnego wykorzystywania środowiska naturalnego do zarabiania pieniędzy.

W ramach kolejnych wykładów uczestnicy mogli posłuchać o biologicznych wskaźnikach czystości wody (prowadzące: Agata Maliszewska, Weronika Zaborowska) oraz bezkręgowych drapieżnikach wodnych (prowadzący: Mariusz Wojtalewski).

Na osoby, które zdecydowały się odwiedzić siedzibę Wydziału Biologii czekała też wystawa „Wodny świat ciemną nocą” przygotowana przez Stanisława Płonowskiego oraz Beatę Zając oraz pokaz „Woda i ląd – przystosowania płazów i gadów do warunków środowiska”.

Jak zawsze, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także laboratoria i warsztaty praktyczne. Ich tematyka była zróżnicowana i bardzo bogata. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym, co skrywa dno jeziora (dr Magdalena Fiłoc, mgr Edyta Żuk-Kempa) oraz co piszczy w wodzie (mgr Monika Zambrzycka, mgr Wioleta Lewandowska), sprawdzili, jakie czynniki wpływają na jakość wody w lokalnym środowisku (dr hab. Katarzyna Jadwiszczak, prof. UwB), przekonali się, jak przebiega transport wody w roślinach (lic. Wiktoria Turska, lic. Piotr Roszkowski, lic. Krzysztof Czerkas, lic. Mateusz Szymański), a także dowiedzieli się o niezwykłej relacji pomiędzy kwiatami, pszczołami i ludźmi (mgr Justyna Burzyńska, mgr Urszula Jabłońska). Odkrywali też tajemnice w kropli wody (Sylwia Kudlewska, Weronika Mierzejewska, Agata Kłopotowska, Marta Nartowicz), badali magiczne właściwości wody (lic. Anna Winiewicz, Patrycja Zagórska). „W zasadzie jest mi obojętne” to tytuł warsztatów przygotowanych przez dr Katarzynę Puczko oraz mgr. Wojciecha Pola i mgr Karolinę Mierzyńską. Natomiast „Makrokosmos w mikroskali” to warsztaty, które przygotowali lic. Anna Winiewicz oraz dr Marek Bartoszewicz.

Przez cały czas na Wydziale odbywał się także kiermasz książek zorganizowany przez Radę Samorządu Studentów Wydziału Biologii.

Fot. Wydział Biologii UwB