Wracają Kreatywne Rozmowy o Nauce na UwB!

20.03.2023

"KRONiki Językowe"- pod takim hasłem w najbliższy piątek (24 marca 2023) odbędzie się kolejna edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce. Imprezę już po raz siódmy organizują studenci i doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku.

Tematem VII KRON-u będzie język, na który organizatorzy postanowili spojrzeć z wielu perspektyw: przez pryzmat filozofii języka, roli, jaką odgrywa on w poznawaniu kultur czy w negocjacjach. Tradycyjnie już pomogą w tym zaproszeni prelegenci.

"Karl R. Popper. Język i teoria trzeciego świata" – to temat wystąpienia prof. dr hab. Haliny Święczkowskiej z Instytutu Filozofii UwB. Prof. Święczkowska kieruje Katedrą Logiki, Kognitywistyki i Filozofii Nauki, a także Pracownią Semiotyki Logicznej. Na co dzień
zajmuje się zagadnieniami z zakresu filozofii języka, historii idei oraz semiotyki logicznej. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Studies in Logic, Grammar And Rhetoric”.

Kolejną prelegentką będzie Ewa Skudra – od ponad dwudziestu lat nauczycielka języka angielskiego. Jak sama mówi, w pracy stara się nie tylko skutecznie prowadzić swoich uczniów przez zawiłości języka angielskiego, ale przede wszystkim pokazywać, że nauka języka może być fascynującą podróżą do świata innej kultury, która uczy nas o wiele więcej, niż tylko sprawnej komunikacji. W swojej prelekcji opowie o tym, jak język, którym się posługujemy, kształtuje naszą rzeczywistość.

Jak rozmawiać, żeby uzyskać to, czego potrzebujemy? Na to pytanie odpowie z kolei Katarzyna Kowalik - negocjator, mediator, prawnik. Mgr Kowalik jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UwB. W dorobku ma artykuły oraz monografię naukową, była prelegentką na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach. Przewodniczy Radzie Uczelnianej Samorządu Doktorantów na Uniwersytecie w Białymstoku, jest też członkinią Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów (koordynuje prace zespołu ds. komunikacji przy KRD).

Kreatywne Rozmowy o Nauce (KRON) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów realizowanych przez Parlament Studencki UwB, we współpracy z Radą Uczelnianą Samorządu Doktorantów. Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku. Podczas każdej organizatorzy skupiają się na innych dziedzinach wiedzy, starając się przy tym, aby każde z wydarzeń miało charakter jak najbardziej multidyscyplinarny. Formuła imprezy przypomina nieco tę znaną między innymi z konferencji TED/TEDx: prelegenci mają w czasie 20 minut przedstawić ciekawie wybrany problem. Jednak podczas KRON po wszystkich wykładach przychodzi czas na tytułowe rozmowy, czyli dyskusję z udziałem publiczności.

VII Kreatywne Rozmowy o Nauce odbędą się 24 marca o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego (sala SARA). Wydarzenie jest bezpłatne – wstęp wolny.