Wspólna debata i list intencyjny. Współpraca Wydziału Stosunków Międzynarodowych z wojewodą podlaskim

12.03.2024
podpisanie porozumienia: dr hab. Adam Bartnicki i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski

Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB dr hab. Adam Bartnicki oraz wojewoda podlaski dr Jacek Brzozowski podpisali dziś (12 marca) list intencyjny o współpracy. Zgodnie z dokumentem, praktyki w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim będą mogli odbywać studenci nowego kierunku, który planuje uruchomić WSM: prognozowanie zagrożeń. Przypomnijmy, że to kolejna jednostka UwB, która będzie współpracować z PUW – 5 marca zostało podpisane porozumienie z Wydziałem Prawa.

Podpisanie listu nastąpiło na zakończenie debaty zorganizowanej przez Wydział Stosunków Międzynarodowych pod patronatem Wojewody Podlaskiego z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wzięli w niej udział gen. broni dr Piotr Błazeusz - I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN – poseł Sejmu RP X kadencji, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, a także naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku: prof. dr hab. Halina Parafianowicz oraz dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jak wyglądałaby teraz sytuacja geopolityczna, gdyby ćwierć wieku temu Polska, a oprócz niej także kolejne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie zostały przyjęte do NATO. Rozmawiali też o tym, jak członkostwo w tej organizacji wpłynęło następnie na proces akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej. Głównym przedmiotem debaty były jednak korzyści wynikające ze współpracy w ramach NATO (choćby zmiany w doktrynie militarnej, infrastrukturze i wyszkoleniu wojska), ale też płynące z członkostwa w Sojuszu zobowiązania. Wiele miejsca goście spotkania poświęcili znaczeniu i praktycznemu wymiarowi Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiącego o tym, że każdy atak na któreś z państw członkowskich powinien być interpretowany jako atak na pozostałych sygnatariuszy. Podkreślali też potrzebę dalszego rozszerzania sojuszu. Zwracając się do licznie obecnych na spotkaniu uczniów białostockich szkół ponadpodstawowych, wskazywali, jakie są koszty zobowiązań sojuszniczych i jakie dylematy rodzi i będzie rodzić wzmacnianie bezpieczeństwa militarnego (choćby w kontekście przemysłu zbrojeniowego, który – jak wiele innych gałęzi gospodarki – nie pozostaje bez wpływu na zmiany klimatyczne).