Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na Noc Innowacji

15.10.2024
grafika

Wizyta w Obserwatorium, prezentacja superkomputera i wahadła Foucaulta, badania materiałów magnetycznych z wykorzystaniem optycznej mikroskopii, czy pokazanie różnic pomiędzy tomografią komputerową a rezonansem magnetycznym – m.in. takie naukowe atrakcje przygotował Wydział Fizyki UwB w ramach ogólnopolskiej Nocy Innowacji. Ta odbędzie się w piątek, 18 października, w godz. 17.00 – 21.00, w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, ale obowiązują zapisy.

Noc Innowacji organizowana jest w ramach ogólnopolskiej akcji Digital Festival, a Wydział Fizyki UwB bierze w niej udział po raz trzeci. W programie przygotowanym przez uniwersyteckich fizyków jest siedem wydarzeń, które zostały połączone w bloki tematyczne. Zainteresowani mogą zapisać się do konkretnej grupy (tych jest w sumie sześć), każda oferuje trzy spotkania.

Zgłoszenia przyjmowane są do 17 października drogą mailową: promocja.fizyka@uwb.edu.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji: fizyka.uwb.edu.pl.

Szczegółowy harmonogram:

• grupa 1. 17:00 – 19:00 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki grupa 1)

17:00-17:20 #1 Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w diagnostyce medycznej - na czym polega różnica?

17:30-17:50 #2 Rehabilitacja osób z implantami ślimakowymi

18:00-18:50 #7 Obserwatorium

• grupa 2. 18:00 – 20:00 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki  grupa 2)

18:00-18:20 #3 Hobbystyczne maszyny CNC

18:30-18:50 #4 Superkomputer na Wydziale Fizyki

19:00-19:50 #7 Obserwatorium

• grupa 3. 19:00 – 21:00 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki grupa 3)

19:00-18:20 #5 Badanie magnetycznych materiałów z wykorzystaniem optycznej mikroskopii

19:30-18:50 #6 Wahadło Foucaulta

20:00-20:50 #7 Obserwatorium

• grupa 4. 18:00 – 19:20 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki  grupa 4)

18:00-18:20 #1 Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w diagnostyce medycznej - na czym polega różnica?

18:30-18:50 #2 Rehabilitacja osób z implantami ślimakowymi

19:00-19:20 #3 Hobbystyczne maszyny CNC

• grupa 5. 17:30 – 19:00 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki  grupa 5)

17:30-17:50 #5 Badanie magnetycznych materiałów z wykorzystaniem optycznej mikroskopii

18:00-18:20 #4 Superkomputer na Wydziale Fizyki

18:30-18:50 #6 Wahadło Foucaulta

• grupa 6. 17:00 – 18:30 / limit uczestników 16 osób

(należy podać liczbę uczestników i nazwę wydarzenia: Wydział Fizyki  grupa 6)

17:00-17:20 #6 Wahadło Foucaulta, wejście główne

17:30-17:50 #1 Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w diagnostyce medycznej - na czym polega różnica?

19:00-19:20 #5 Badanie magnetycznych materiałów z wykorzystaniem optycznej mikroskopii

OPIS TEMATÓW

dr Łukasz Łabieniec

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to potoczne nazwy popularnych technik obrazowania wewnętrznych organów i tkanek u ludzi i zwierząt. Nazwy te często są mylnie zamieniane i mieszane, co prowadzi do nieporozumień, a przecież każda z tych technik ma zupełnie różne podstawy fizyczne. Właśnie te różnice w możliwie przystępny sposób zostaną zaprezentowane na pokazie.

#2 Rehabilitacja osób z implantami ślimakowymi

prof. dr hab. Krzysztof Szymański

Wydział Fizyki prowadzi badania nad rehabilitacją osób z implantami ślimakowymi. Uczestnicy zapoznają się z wynikami badań oraz wezmą udział w testach wykorzystywanych w sesjach rehabilitacji. Zaprezentowana zostanie platforma internetowa ZAIMPLANTOWANI (https://zaimplantowani.fizyka.uwb.edu.pl/)

#3 Hobbystyczne maszyny CNC

dr Cezary Walczyk

Pokaz hobbystycznych maszyn sterowanych komputerowo (plotery, frezarki oraz drukarki 3D) oraz programów do tworzenia projektów graficznych modeli, które można przy ich użyciu wykonać. Omówione zostanie również oprogramowanie do sterowania maszynami CNC.

#4 Superkomputer na Wydziale Fizyki

dr Krzysztof Gawryluk

Zaprezentujemy największy komputer w Białymstoku, jakim dysponuje pojedynczy wydział. Omówimy parametry techniczne sprzętu, oprogramowania, porozmawiamy o roli systemu operacyjnego Linux/Unix we współczesnej nauce.

#5 Badanie magnetycznych materiałów z wykorzystaniem optycznej mikroskopii

dr Zbigniew Kurant, mgr  Bhawna Sharma

Spolaryzowane światło wykorzystywane jest do obrazowania magnetycznego uporządkowania - struktury domenowej w cienkich i ultracienkich warstwach magnetycznych. Zmienność struktur domenowych pod wpływem pola magnetycznego będzie pokazana z wykorzystaniem prostego mikroskopu oraz profesjonalnego układu wykorzystywanego w badaniach magnetycznych  nanostruktur w laboratorium Katedry Fizyki Magnetyków.

#6 Wahadło Foucaulta

dr hab. Andrzej Andrejczuk prof. UwB, mgr Paweł Butkiewicz

Wahadłem Foucaulta nazywamy długie wahadło z masywnym obciążeniem, którego oscylacje są mało czułe na zewnętrzne zaburzenia. Należałoby się spodziewać, że w takiej sytuacji wahadło powinno wahać się długo a płaszczyzna oscylacji powinna być stała w czasie. Okazuje się jednak, że płaszczyzna drgań pomału się obraca. Na pokazie zademonstrujemy ten efekt i wyjaśnimy dlaczego tak się dzieje.

#7 Wizyta w Obserwatorium

dr hab. Marek Nikołajuk, mgr inż. Wojciech Burzyński (PTMA), mgr Ernest Głowacki

Zajrzymy na taras Obserwatorium, gdzie (o ile pogoda pozwoli!) obejrzymy planety-olbrzymy: Saturn, Uran a także kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Zaprezentowany zostanie także teleskop ASA600 z lustrem o średnicy 60 cm, jeden z największych tego typu teleskopów w Polsce.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.