Wydział Fizyki UwB zaprasza na wykład "Meandry ewaluacji"

siedziba Wydziału Fizyki

We wtorek, 16 maja prof. dr hab. Jan Cieśliński z Katedry Metod Matematycznych Fizyki Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt: "Meandry Ewaluacji". Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:15 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB.

Streszczenie wykładu:

Omówione zostaną wyniki zakończonej niedawno ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021, przede wszystkim w dyscyplinie nauki fizyczne, ale nie tylko. Podane zostaną zwłaszcza dane dotyczące uzyskanych kategorii (istnieje kilka uczelni, na których jedynymi kategoriami są A i A+), a także wyniki w Kryterium 1 (w skali kraju i naszej uczelni). Ostatecznie odsetek kategorii B i C (łącznie) jest dwukrotnie mniejszy niż odsetek kategorii C w poprzedniej ewaluacji. Efekt: wiele podmiotów otrzymało nowe uprawnienia, a nawet pojawiły się nowe uniwersytety na mapie kraju. Niestety, tym razem Ministerstwo nie udostępniło kompletu danych, co utrudnia pełniejszą analizę. Najbardziej zagadkowe jest Kryterium 2.

Jeśli chodzi o nauki fizyczne, to na pewno najlepiej sprawdza się Kryterium 1 (publikacje i patenty), zwłaszcza, jeśli nie uwzględniać patentów (wtedy pierwszą piątkę tworzą dokładnie te podmioty, które otrzymały kategorię A+). Kryterium 2, niezależnie od tego, iż samo w sobie jest wątpliwe, było przeliczane na punkty w sposób wyjątkowo nieadekwatny. W tym kryterium aż 70% podmiotów (w tym trzy kategorii A+) uzyskało maksymalny minus w porównaniu z progiem kategorii A, zaś ponad 40% podmiotów (w tym sześć kategorii A) nie przekroczyło nawet progu dla kategorii B (mimo, iż ostatecznie w naukach fizycznych wszyscy uzyskali co najmniej kategorię B+). Kryterium 3 sprawia wrażenie przypadkowego, nie ma żadnej korelacji z Kryterium 1.

W obecnej formie ewaluacja właściwie do niczego się nie nadaje, a już zwłaszcza nie nadaje się do nadawania uprawnień doktorskich i habilitacyjnych (co, niestety, stało się jej główną rolą). Przedstawione zostaną wnioski na przyszłość.

Referat jest przygotowany na bazie prezentacji przedstawionej na Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki (Poznań, 14 kwietnia 2023).